1. Bevezetés

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 21. század a tudásalapú gazdaság kora. Az 1990-es évtizedben az „új gazdaság(Szalavetz, 2002; Török, 2004), „új információs gazdaság” (Hámori, 2008) elnevezéseket használták, azonban az ezredfordulóra világossá vált: a technológia forradalom mögött végső soron a tudás mint termelési tényező (Boda–Juhász–Stocker, 2009) megjelenése, sőt, döntő fontosságúvá fejlődése áll. A tudásgazdaság visszafordíthatatlan változásokat hozott a gazdaságban (Foss, 2005): megnőtt a humán tőke, az immateriális javak és termékek, a kutatás-fejlesztési eredmények, a saját fejlesztésű technológiák jelentősége, egyúttal nagy vonzerejű tudásközpontok kezdtek kialakulni. A tudásgazdaság újfajta nyomásként jelentkezik a piaci versenyben is: a vállalkozások versenyhátrányba kerülnek, ha nem tudnak lépést tartani a fejleményekkel – és ez nemcsak az új, de a hagyományos iparágakban is egyre inkább felmerül. A vállalati szintű stratégiák tekintetében új követelmények jelentek meg: a tudásalapú tevékenységeket a versenyelőnyök javítása érdekében kell bevezetni és alkalmazni, az információs és kommunikációs technológiákat (IKT) a működésben használni kell, a tudásgazdaságban csak dinamikus képességek birtokában lehet a versenyben helyt állni (Foss, 2005). Ahogy az IKT a gazdasági tevékenységeket szervesen áthatja és alakítja, immár digitális gazdaságról beszélhetünk (Brynjolfsson, 2002), amely nagy sebességgel terjed a globális gazdaságban. A termékek egyre nagyobb részben tartalmaznak ilyen elemeket, előállításuk során egyre alapvetőbb az IKT alkalmazása. Hasonlóképpen, a szolgáltatások mind nagyobb arányban terjeszkednek az online térben, és mind nagyobb mértékben épül be ezekbe is az IKT.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A digitális gazdaságot valójában két nagy részre oszthatjuk: egyrészt a gazdasági folyamatok digitalizációját, vagyis számítógépes támogatását, számítógép-alapú megvalósítását értjük rajta. A digitális gazdaság másik nagy területe a digitális hálózatok, legfőképpen az internet alkalmazása a gazdasági értékteremtésben. A közgazdasági elméletben az internet-gazdaságtan területe dinamikusan fejlődik (Kiss, 2010). A digitális gazdaság és az internet gazdasági szerepének növekedése egyúttal azt is magával hozza, hogy a termékek és szolgáltatások egyre nagyobb mértékben kerülnek ki az online értékesítési térbe. Az online kereskedelem, e-kereskedelem ilyen dinamikus bővülése az értékesítési ágazaton belül a verseny fokozódásához vezet, illetve a hagyományos értékesítési csatornákat használó vállalkozásokat is üzleti modelljük átalakítására készteti (Nemeslaki, 2010).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az Európai Unió (EU) belső piaca nem jelent kivételt a trendek alól. Noha az elsődleges IKT-innovációk (pl. okostelefon) helyszíne továbbra is az Amerikai Egyesült Államok, az EU tagállamaiban működő vállalkozások gyorsan és sokszor kreatív-innovatív módon veszik át a legújabb technológiát, majd építik be működésükbe. Mindezen folyamatok mögött nagyon lényeges piaci változások zajlanak. Tradicionális, érett piaci szereplők zsugorodnak össze vagy tűnnek el, ha nem képesek adaptálódni a változásokhoz. Ugyanakkor új szereplők nőttek, nőnek több piacon egy időben jelen lévő globális óriásokká, extrém rövid idő alatt. Ezen új szereplők közül jelen tanulmányban elsősorban a platformokra fogunk koncentrálni az EU belső piacán.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Platformnak tekintjük azon piaci közvetítőket, akik a piac kínálati és keresleti oldalát egyaránt tömörítik (Cohen, 2017).1 Más megközelítésben a digitális platform tulajdonképpen egy digitális felület (Belényesi, 2016). A platformgazdaság elterjedésének egyik magyarázata, hogy dinamikus hatékonyságnövekedésre ad lehetőséget (Xue–Tian–Zhao, 2020). Leggyorsabb bővülést, és ezáltal domináns piaci pozíciót az elmúlt években az online platformok tudtak elérni. A platformok jelenségével a szabályozás igyekszik megbirkózni. Az EU-ban lezajlott egy vita arról, hogy a korábbi szabályok módosítása, alakítása elegendő-e a platformokhoz köthető új piaci magatartások szabályozására (itt elsősorban a versenyszabályozáson belül piaci erőfölénnyel való visszaélésre vonatkozó szabályok alkalmazása, esetleges felülvizsgálata merült fel), vagy szükség van a szabályozás egy új ágának kifejlesztésére, amely kifejezetten ezeket a szereplőket célozza (Polyák és szerzőtársai, 2021).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az Európai Bizottság a 2010-es évek második felében, majd – még egyértelműbben – a 2020-as évek elején letette a voksát egy új szabályozási terület megnyitása mellett, noha a korábbi (verseny)szabályozás továbbra is alkalmazandó a platformok és a platformgazdaság vonatkozásában is. A jogszabályalkotás azért vált elkerülhetetlenül szükségessé, mert a platform-óriásokat az európai piacon a meglévő szabályok nem tudták megfelelő keretek között tartani, a belső piacon egyenlő versenyfeltételeket és megfelelően intenzív versenyt biztosítva. Így a szabályok célzott felülvizsgálata, újraértelmezése, alkalmazásukat illetően új, a digitális gazdaság realitásait is tekintetbe vevő iránymutatások megfogalmazása mellett teljesen új, kifejezetten a digitális gazdaságot és annak szereplőit, magatartásait célzó jogszabályok is születtek 2022–2023-ban – ezek az ún. USB-C jogszabály, a digitális piacokról szóló jogszabály (Digital Markets Act, DMA) és a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály (Digital Services Act, DSA).
1 A platformok, platformgazdaság egyik kiterjedt területét adják a(z elsősorban, de nem kizárólag) szellemi munkát végző egyének kvázi online munkapiacaként működő platformok, amelyek témája az EU-ban a szociális területhez tartozik (Piasna–Zwysen Drahokoupil, 2022). Ezek a platformok kívül esnek jelen tanulmány látóterén, itt a piaci közvetítőként funkcionáló szereplőkkel és azok piaci magatartásaival foglalkozunk.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave