Molnár László

SPSS-adatelemzés – nem csak marketingeseknek

1. kötet. Paraméteres és nem paraméteres próbák


A kutatási hipotézis megfogalmazása (a vizsgálandó nominális változó és annak kategóriájának, valamint a csoportképző dichotóm változó kiválasztása)

A kutatási hipotézisünknek a következőképpen kell kinéznie: két csoport sokasági aránya megegyezik egymással egy általunk választott nominális változó valamely kategóriájának tekintetében. Például: „Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a megyeszékhelyen és az egyéb településeken élő háztartások ugyanolyan arányban részesítik előnyben az autót bevásárlás céljából.” A nominális változó az a kérdés lesz, hogy „Mely közlekedési eszközt részesíti előnyben bevásárlás céljából? Válaszlehetőségek: (1) gyaloglás, (2) kerékpár, (3) autó, (4) tömegközlekedés” A kiválasztott kategória a (3) autó lesz. A csoportképző dichotóm változó pedig a településtípus, két kategóriával: (1) megyeszékhely és (2) egyéb település.

SPSS-adatelemzés – nem csak marketingeseknek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 055 2

A tudományos kutatási folyamat egyik legizgalmasabb része, amikor egy átfogó szakirodalmi áttekintést követően saját hipotéziseket állítunk fel, majd az adatgyűjtés végeztével, megfelelő módszerekkel teszteljük azokat, és a kapott eredmények alapján újszerű megállapításokat teszünk, következtetéseket vonunk le, téziseket fogalmazunk meg. Ugyanakkor sokszor problémát jelent a felállított hipotézisek ellenőrzésére leginkább alkalmas statisztikai próba kiválasztása, szakszerű végrehajtása – beleértve a feltételek ellenőrzését – és a kapott eredmények helyes értelmezése. Ez a könyv egy olyan felhasználóbarát gyakorlati útmutató a „nem csak marketinges” oktatók, kutatók és egyetemi hallgatók, szakemberek számára, amely segítségével könnyedén el lehet igazodni a legfontosabb paraméteres és nem paraméteres próbák útvesztőjében. Fontos megjegyezni, hogy a könyvet azok fogják tudni leginkább eredményesen használni, akik tisztában vannak a statisztika (kiváltképp a becslés és a hipotézisvizsgálat) alapvető fogalmaival, összefüggéseivel. Számukra igazán egyszerű lesz végigkövetni és elsajátítani a könyvben szereplő próbák végrehajtásának lépéseit, kezdve a kutatási hipotézis megfogalmazásától az elemzés SPSS-ben történő futtatásán át egészen az eredmények leírásáig és a következtetések megfogalmazásáig.

Hivatkozás: https://mersz.hu/molnar-spss-adatelemzes-nem-csak-marketingeseknek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave