Molnár László

SPSS-adatelemzés – nem csak marketingeseknek

1. kötet. Paraméteres és nem paraméteres próbák


4.2.4. Az elemzés feltételeinek ellenőrzése

  • Függetlenség: A Mann–Whitney-próba esetében a függetlenség nemcsak azt jelenti, hogy a megfigyelési egységek (sorok) függetlenek egymástól, hanem azt is, hogy egy megfigyelési egység kizárólag egy csoportba tartozhat; egy adott csoport tagja nem lehet hatással a másik csoport tagjaira; egyik csoport sem befolyásolhatja a másik csoportot.
    • A feltétel nem teljesülése esetén nagy valószínűséggel teljesen más módszert kell alkalmazni, vagy új mintát kell szerezni.
  • Legalább ordinális változó (ordinális, intervallum- vagy arányskála): A vizsgálandó változónak legalább ordinálisskála-típusúnak kell lennie.
    • Amennyiben a vizsgálandó változónk metrikusnak (intervallum vagy arány) tekinthető, akkor javasoljuk a paraméteres változat alkalmazását: független mintás t-próba – feltéve, ha a többi feltétel is teljesül.
  • Dichotóm független változó: A csoportképző független változónak kétkategóriájú nominális változónak (más néven dichotómnak) kell lennie.
    • Amennyiben a csoportképző független változónak három vagy több kategóriája van, akkor a Wilcoxon-próba lesz a megfelelő módszer.
  • Szimmetrikus eloszlás: A vizsgálandó, legalább ordinális változónak nem kell követnie a normális eloszlást, de ahhoz, hogy megbízható eredményt kapjunk, az eloszlásnak szimmetrikusnak kell lennie. (A soron következő példában ezt a feltételt adottnak vesszük.)

SPSS-adatelemzés – nem csak marketingeseknek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 055 2

A tudományos kutatási folyamat egyik legizgalmasabb része, amikor egy átfogó szakirodalmi áttekintést követően saját hipotéziseket állítunk fel, majd az adatgyűjtés végeztével, megfelelő módszerekkel teszteljük azokat, és a kapott eredmények alapján újszerű megállapításokat teszünk, következtetéseket vonunk le, téziseket fogalmazunk meg. Ugyanakkor sokszor problémát jelent a felállított hipotézisek ellenőrzésére leginkább alkalmas statisztikai próba kiválasztása, szakszerű végrehajtása – beleértve a feltételek ellenőrzését – és a kapott eredmények helyes értelmezése. Ez a könyv egy olyan felhasználóbarát gyakorlati útmutató a „nem csak marketinges” oktatók, kutatók és egyetemi hallgatók, szakemberek számára, amely segítségével könnyedén el lehet igazodni a legfontosabb paraméteres és nem paraméteres próbák útvesztőjében. Fontos megjegyezni, hogy a könyvet azok fogják tudni leginkább eredményesen használni, akik tisztában vannak a statisztika (kiváltképp a becslés és a hipotézisvizsgálat) alapvető fogalmaival, összefüggéseivel. Számukra igazán egyszerű lesz végigkövetni és elsajátítani a könyvben szereplő próbák végrehajtásának lépéseit, kezdve a kutatási hipotézis megfogalmazásától az elemzés SPSS-ben történő futtatásán át egészen az eredmények leírásáig és a következtetések megfogalmazásáig.

Hivatkozás: https://mersz.hu/molnar-spss-adatelemzes-nem-csak-marketingeseknek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave