Maynard Smith John, Szathmáry Eörs

A földi élet regénye

Az élet születésétől a nyelv kialakulásáig


A replikáció eredete

Günter von Kiedrowski 1986-ban történelmi jelentőségű cikket közölt. Az általa megvalósított kémiai rendszerben egy rövid DNS-darab (származék, de ilyen részletekkel nem riogatjuk az Olvasót) saját magától, enzimek nélkül szaporodott (3.3. ábra). A hatos tagszámú templát felszínére beülnek a hármas tagszámú építőkövek, miáltal ezek megfelelő kémiai csoportjai olyan közelségbe kerülnek egymáshoz, hogy köztük kialakul a kémiai kötés. Mivel a hatos hosszú DNS-darabok még kellően rövidek, bizonyos eséllyel a templát és a másolat szétválik, és mindkettő új replikációs ciklust kezdhet. Ez volt hát az első mesterséges, nemenzimes kémiai replikátor. Azóta a vegyészek már több tucatnyi replikátort szintetizáltak, melyek között olyanok is vannak, melyekben nukleinsav-részek nincsenek is. Noha a replikátor fogalmát a biológus Richard Dawkins vezette be az Az önző gén című könyvében, ma már összemérhető számú hivatkozást találunk rá a kémiában, von Kiedrowski úttörő munkájának eredményeként. Ez fontos előrelépés volt, de a problémánkat még nem oldja meg. Korlátozott öröklődési rendszert kínál, nekünk azonban korlátlan öröklődési rendszerre van szükségünk, ami minden valószínűség szerint homológ bázispárosodással replikálódó rendszert jelent. Élő szervezetek közreműködése nélkül is kialakuló építőkövekkel (monomerekkel) és az enzimek nélküli replikáció képességével ilyet egyelőre senki sem tudott létrehozni.

A földi élet regénye

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 104 2

1995-ben jelent meg a The Major Transitions in Evolution című átfogó mű Szathmáry Eörs és az azóta elhunyt Maynard Smith tollából, melyet sokan az elmúlt száz év egyik legfontosabb evolúcióról szóló művének tartanak. Az ennek nyomán született összefoglaló könyv magyarul először 2000-ben jelent meg. A téma művelése természetesen nem állt meg, most az Olvasó az Oxford University Press engedélyével egy korszerűsített és bővített kiadást tart a kezében.

Az élő szervezetek lenyűgözően bonyolultak. Minél többet tudunk meg róluk - biokémiájukról, anatómiájukról, viselkedésükről -, annál inkább megdöbbenünk az evolúciós alkalmazkodás felfedezett részletein. E könyv a művelt olvasó számára az evolúció új képét kínálja, melynek magja az a felismerés, hogy az evolúció során történt néhány gyökeres változás az örökletes információ tárolásában, kifejeződésében és átadásában, amelyek egyszersmind a komplexitás növekedését is lehetővé tették. Ezzel párhuzamosan gyakran tapasztaljuk, hogy a korábban függetlenül szaporodó replikátorok (másolódni képes molekulák, sejtek, organizmusok) magasabb evolúciós egységbe szerveződnek. Ha az alacsonyabb szint evolúcióját a magasabb nem tartaná kordában, mi sem lennénk itt. A folyamatokat kísérő munkamegosztás szintén a komplexitás növekedésének irányába hatott.

A szerzők a könyvben az evolúció nagy lépéseit tekintik át az első replikátorok sejtekké szerveződésétől az emberi nyelvkészség kialakulásáig.

Hivatkozás: https://mersz.hu/maynard-smith-szathmary-a-foldi-elet-regenye//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave