Maynard Smith John, Szathmáry Eörs

A földi élet regénye

Az élet születésétől a nyelv kialakulásáig


Együttműködés vagy rabszolgaság?

A szimbiózis bizonyos eseteiben joggal vetődik fel a kérdés, hogy a helyzet együttműködésre, vagy inkább rabszolgaságra emlékeztet-e. A zuzmóközösségeket alkotó moszatok többsége például önállóan is előfordul. Az ilyen moszatok vajon a gomba rabszolgáinak, vagy önkéntes együttműködőknek tekinthetők? Erre a kérdésre nem adható válasz. Az ilyen típusú analógiákban nem az a lényeg, hogy igazak legyenek, hanem hogy kérdéseket vessenek fel, és ellenőrizhető sajátságokat jósoljanak meg. Ebben az esetben azt kérdezhetjük: vannak-e a gazdaszervezetnek (a gombának) vagy a szimbiontának (a moszatnak) olyan vonásai, amelyek azért fejlődtek ki, hogy elősegítsék a szimbiózis létrejöttét? Az ősi szimbiózisok némelyikénél – például az eukarióta sejtek és sejtszervecskék kapcsolatánál – ezt nem tudjuk megmondani: nincs semmi, ami alapján a kétféle analógia között dönthetnénk. Az újabb keletű példák egy részével könnyebben boldogulunk. A levélvágó hangyák és a váraikban termesztett gombák kapcsolata például inkább partnerségnek, mintsem rabszolgatartásnak tűnik. A gombáknak vannak olyan tulajdonságaik, amelyek szemlátomást a hangyák kedvéért alakultak ki: a gombafonalak végein megnagyobbodott csúcsok ülnek, amelyek a többi gombából hiányoznak, és egyetlen szerepük a jelek szerint az, hogy táplálékul szolgáljanak a hangyáknak.

A földi élet regénye

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 104 2

1995-ben jelent meg a The Major Transitions in Evolution című átfogó mű Szathmáry Eörs és az azóta elhunyt Maynard Smith tollából, melyet sokan az elmúlt száz év egyik legfontosabb evolúcióról szóló művének tartanak. Az ennek nyomán született összefoglaló könyv magyarul először 2000-ben jelent meg. A téma művelése természetesen nem állt meg, most az Olvasó az Oxford University Press engedélyével egy korszerűsített és bővített kiadást tart a kezében.

Az élő szervezetek lenyűgözően bonyolultak. Minél többet tudunk meg róluk - biokémiájukról, anatómiájukról, viselkedésükről -, annál inkább megdöbbenünk az evolúciós alkalmazkodás felfedezett részletein. E könyv a művelt olvasó számára az evolúció új képét kínálja, melynek magja az a felismerés, hogy az evolúció során történt néhány gyökeres változás az örökletes információ tárolásában, kifejeződésében és átadásában, amelyek egyszersmind a komplexitás növekedését is lehetővé tették. Ezzel párhuzamosan gyakran tapasztaljuk, hogy a korábban függetlenül szaporodó replikátorok (másolódni képes molekulák, sejtek, organizmusok) magasabb evolúciós egységbe szerveződnek. Ha az alacsonyabb szint evolúcióját a magasabb nem tartaná kordában, mi sem lennénk itt. A folyamatokat kísérő munkamegosztás szintén a komplexitás növekedésének irányába hatott.

A szerzők a könyvben az evolúció nagy lépéseit tekintik át az első replikátorok sejtekké szerveződésétől az emberi nyelvkészség kialakulásáig.

Hivatkozás: https://mersz.hu/maynard-smith-szathmary-a-foldi-elet-regenye//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave