Maynard Smith John, Szathmáry Eörs

A földi élet regénye

Az élet születésétől a nyelv kialakulásáig


Kongresszusok, pártok és bizottságok

Az analógiák sohasem teljesek, de a jó analógiák termékenyítően hatnak, és további ötleteket adnak. Egbert Giles Leigh 1971-ben vetette fel, hogy a gének lényegében egymást tartják kordában az organizmuson belül azáltal, hogy ha mutáció révén keletkezik egy gén, amelyiknek „nem tetszik a rendszer”, akkor azonmód szembe találja magát az összes többi gén érdekközösségével, abban az értelemben, hogy elvben bármelyikükben megjelenhet egy olyan ellen-mutáció, amelyik védekezik a közérdeket sértő gén ellen. Ezt nevezte Leigh a „gének parlamentjének”. Joan Strassmann és David Queller továbbgondolta ezt az analógiát abból a szempontból is, hogy mit is nevezünk organizmusnak. Sokaknak talán először az élettani integráció, vagy az oszthatatlanság (individualitás), vagy a genetikai egyediség jut az eszébe, de ezek alól nem nehéz kivételt találni. Quellerék amellett érvelnek, hogy az organizmus olyan alacsonyabb szintű egységek rendszere, melyben a kooperáció nagyon erős és a a valóban megjelenő konfliktusok szintje igen alacsony. Ezek azonban olyan bélyegek, amelyek maguk is az evolúció során jelennek meg. Így – összhangban a TS1-TSB-TS2 modellnél mondottaknál – bizonyos leszármazási vonalak mentén új organizmusok keletkeznek. Nincs még olyan elmélet, amely mennyiségivé, vagy – ideális esetben – mérhetővé tenné ezeket a kritériumokat, de azt viszonylag megbízhatóan mondhatjuk, hogy a kékbálna, a mamutfenyő vagy az ember „telivér” organizmusok, mert komponensei nagyon együttműködők, és az organizmuson belüli konfliktus kicsiny. Fontos megjegyezni: nem azt kívánjuk, hogy ne legyen konfliktus, mert ilyen gyakorlatilag nem létezik.

A földi élet regénye

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 104 2

1995-ben jelent meg a The Major Transitions in Evolution című átfogó mű Szathmáry Eörs és az azóta elhunyt Maynard Smith tollából, melyet sokan az elmúlt száz év egyik legfontosabb evolúcióról szóló művének tartanak. Az ennek nyomán született összefoglaló könyv magyarul először 2000-ben jelent meg. A téma művelése természetesen nem állt meg, most az Olvasó az Oxford University Press engedélyével egy korszerűsített és bővített kiadást tart a kezében.

Az élő szervezetek lenyűgözően bonyolultak. Minél többet tudunk meg róluk - biokémiájukról, anatómiájukról, viselkedésükről -, annál inkább megdöbbenünk az evolúciós alkalmazkodás felfedezett részletein. E könyv a művelt olvasó számára az evolúció új képét kínálja, melynek magja az a felismerés, hogy az evolúció során történt néhány gyökeres változás az örökletes információ tárolásában, kifejeződésében és átadásában, amelyek egyszersmind a komplexitás növekedését is lehetővé tették. Ezzel párhuzamosan gyakran tapasztaljuk, hogy a korábban függetlenül szaporodó replikátorok (másolódni képes molekulák, sejtek, organizmusok) magasabb evolúciós egységbe szerveződnek. Ha az alacsonyabb szint evolúcióját a magasabb nem tartaná kordában, mi sem lennénk itt. A folyamatokat kísérő munkamegosztás szintén a komplexitás növekedésének irányába hatott.

A szerzők a könyvben az evolúció nagy lépéseit tekintik át az első replikátorok sejtekké szerveződésétől az emberi nyelvkészség kialakulásáig.

Hivatkozás: https://mersz.hu/maynard-smith-szathmary-a-foldi-elet-regenye//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave