Bartók István

"Sokkal magyarabbúl szólhatnánk és írhatnánk"

Irodalmi gondolkodás Magyarországon 1630–1700 között


Medgyesi Pál: Doce nos orare

Medgyesi Pál Doce nos orare, quin et praedicare című munkájának a prédikációval foglalkozó része (Doce praedicare) előtt két fejezet szól az imádságról (A Függelék 9. táblázata az imádsággal foglalkozó fejezetek vázlata.). Az első a Doce nos orare, avagy Imádkozásra vagy Könyörgésre valo Mesterséges táblák; a második az Abba Atya avagy rendes Könyörgésnek Tudománya, vagy a’ felöl-valo Igazgatás, az e’ kedig ki-adattataknál bövebb és külömb külömb-féle példákkal világosb.408 A Doce nos orare nyolc táblázatból áll, valamennyi egy-egy imádságvázlat, megjegyzésekkel kísérve; ezeket követik „Eggy nehány meg-tartásra szükséges bé-rekesztö Regulák avagy Tanuságok az Könyörgés felől”. Az Abba Atya négy „szakaszra” tagozódik. Az első az imádkozáshoz való előkészületről szól. Szempontunkból a második szakasz a legfontosabb, az imádság megszerkesztésére vonatkozó útmutatás. A harmadik szakaszban bőséges példaanyag illusztrálja az addig elmondottakat. A negyedik szakaszban található a Miatyánk magyarázata, a különböző alkalmakhoz kapcsolódó imádságok tudnivalói és az egész könyvet záró általános tanácsok. A továbbiakban az ars orandinak azokat a vonásait emelem ki, amelyek bizonyítják: Medgyesi imádságelmélete a magyar nyelvű retorika megszületésének igen fontos .dokumentuma.

"Sokkal magyarabbúl szólhatnánk és írhatnánk"

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 034 2

A könyv a korszak magyarországi és erdélyi szerzőinek elméleti munkásságát mutatja be, legnagyobbrészt eddig feldolgozatlan források feltárásával és rendszerezésével. Az értékelés alapja az összefüggés az európai mintákkal.

A hazai szerkesztésű kézikönyvek sorában először a grammatikai és a poétikai munkákat tárgyalja, a második részben a logikai, a harmadikban a retorikai összefoglalókat. Az utóbbiak között a világi ékesszólástant az egyházi retorikák követik: az imádkozás- és prédikációelméleti traktátusok. Az önálló kiadványok áttekintése után elszórt megjegyzésekből bontakoznak ki a korabeli szerzőknek az irodalomra vonatkozó jellemző elgondolásai, különös tekintettel a stiláris követelményekről és a fordításirodalom kérdéseiről megfogalmazott nézetekre.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bartok-sokkal-magyarabbul-szolhatnank-es-irhatnank//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave