Maróth Miklós

Iszlám és politikaelmélet


A politikatudomány helye a tudományok között

Meglepő módon Ibn Szína, aki élete bizonyos szakaszaiban aktív politikusként tevékenykedett, munkásságában elhanyagolta ezt a tudományterületet. Lényegében egyetlen jelentős művet sem szentelt a praktikus filozófia két ágának, az etikának és a politikának, hanem a vonatkozó nézeteit röviden A gyógyítás könyve (Kitāb al-šifāʾ) című nagy összefoglaló filozófiai művében található metafizika vége felé érinti röviden. Ez a tény arra látszik utalni, hogy míg Alfarabi nézete szerint nem érthetjük meg a politikát a metafizika és a fizika, azaz a fölérendelt teoretikus tudományok ismerete nélkül, de a politika azok alatt, azokból levezethetőleg az ismeretek egy önálló területét jelenti, addig Ibn Szína ezeket a praktikus tudományokat egyszerűen a metafizika részének tekintette. A kettejük nézetei közt mutatkozó meglepő különbséget a tudományok rendszerével kapcsolatos tanításukban található eltérésekkel magyarázhatjuk.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 120 2

Létezik-e az iszlám világának állameszméje? Mi az umma és a saría? Mi az állam célja? Miről szól a medinai alkotmány? Hogy függ össze vallás és politika a muzulmán világban? Ki a kalifa, a vezír, a sejk és az imám? Hogyan értelmezzük az arab világ társadalmi folyamatait? Miért érdekelte az Omajjád kalifákat Arisztotelész és Nagy Sándor levelezése? Ki volt Alfarabi, Ibn Sziná és Al-Mávardí? Összeegyeztethető-e az iszlám és a modern politika?

A Pont könyvek sorozat új darabja, az Iszlám és politikaelmélet érthető és logikus válaszokkal szolgál, határozott pontokat téve a kérdőjelek helyére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/maroth-iszlam-es-politikaelmelet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave