Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


Népesedés és szegényedés?

A 18. század mélyreható változásokat hozott az étrendben. Egyfelől gyors növekedésnek indult a népesség, másfelől átalakult a mezőgazdaság és az étrend. Hogyan függ össze a kettő? A mezőgazdaság fejlődése tette lehetővé több ember életben maradását, vagy a sok ember kényszerítette rá a mezőgazdaságot a változásra? Különös ellentmondás, hogy bár ebben a században ritkábbak voltak a tömeges halálozást okozó éhínségek, a számítások szerint mégis kevesebb élelem jutott egy főre, mint az előző században. A húsadagok a 19. század közepéig folyamatosan csökkentek. Igaz, a kenyéradagok nőttek, és megfigyelhető a gabona előretörése is. Ez azonban nem ellensúlyozta az általánosságban romló viszonyokat. Sőt a 18. század és a 19. század első fele minden korábbi és későbbi időszaknál ínségesebb volt. Éppen akkor, amikor a népesség hirtelen növekedni kezdett. Vagy éppen azért?

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave