Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


A gőz és a szén utóélete

A gőz és a szén mégsem tűnt el, csak átalakult – éppenséggel villamossággá. Az ír Charles Algernon Parsons 1884-ben találta fel a gőzturbinát, amellyel villanyáramot lehet fejleszteni, és széntüzelésű áramfejlesztők is működnek szép számmal. A gőzturbinában a gőz lapátos kereket forgat nagy sebességgel, és ezzel hatékonyabban lehet energiát nyerni, mint a dugattyús gőzgéppel. A gőzgép így – áttételes módon – ott zakatol még napjaink hangtalan, apró elektromos eszközeiben is. A szén felhasználása a világon a 20. század végéig még nőtt is. Az 1960-as évek derekáig megőrizte elsőségét az energiahordozók között, annak ellenére, hogy részaránya ­– az egyéb energiahordozók gyorsabb növekedése miatt – folyamatosan csökkent. A szén felhasználását csak 1999-ben előzte meg a földgáz.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave