Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


A gyorsétterem

Ilyen éttermet nyitott 1937-ben Richard és Maurice McDonald is Dél-Kaliforniában. 1948-ban azután gondoltak egyet, és átszervezték San Bernardinó-i vendéglőjüket: a kínálatot egy-két ételre csökkentették (hamburger, sajtburger, sült krumpli), az ételek készítését pedig kisebb munkafolyamatokra bontották, és fiatal, képzetlen, olcsó, gyorsan betanítható alkalmazottakra bízták. Az árucikkeket papírdobozokban, papírpoharakban és papírzacskókban adták, és mivel evőeszközre sem volt szükség hozzájuk, megtakaríthatták a mosogatást is. Az országút mellett jól látható, hatalmas, sárga M betűt helyeztek el. Így minden együtt volt ahhoz, hogy igen gyorsan és olcsón sok éhes utast ki tudjanak szolgálni.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave