Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


A rántott hústól a szalámiig

Az, amit ma „magyar konyhán” értünk, nagyjából a 19. században alakult ki. A kora újkorban például a sertéshúsnak még nem volt kitüntetett szerepe a magyar étrendben. A török hatásra átvett töltött káposztához, pontosabban a káposztával együtt főzött húshoz marhahúst, a töltött paprikában birkahúst használtak, aprítva és rizzsel keverve. A dualizmus korában vette át a vezető szerepet a sertés, amiben szerepe volt a legelők megfogyatkozásának. Ekkor lett a disznóvágás az év egyik legfontosabb eseménye a parasztportákon. Ezzel biztosították egy háztartás egész évi hús- és zsiradéktartalékát, de a sertés minden porcikáját feldolgozták, hasznosították.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave