Rajeczky Benjamin (szerk.)

Magyarország zenetörténete I.

Középkor


Bevezető

Szabolcsi Bence érdeméből a magyar zenetudomány már 1947-ben jelentkezett egy széles olvasótábornak szánt zenetörténeti összefoglalással. Munkája a 20–30-as évek kutatásainak summázása volt egy új, lényegesen többet ígérő korszak nyitása előtt, melynek egyik fő tervezője és irányítója éppen Szabolcsi lehetett. 1955-ben A magyar zenetörténet kézikönyve máris az új kutatási eredmények felhasználásával bővült, a folyó munkálatok kilátásai alapján egy következő, organikus folytatást ígérve. A 60-as évek végén már úgy tetszett, hogy a folytatás egyenesen egy részletes, öt kötetre terjedő magyar zenetörténet lehet. Bár a kötetsor megvitatása alkalmával felmerült az az elgondolás, hogy – a Magyarország története példájára – a megvalósítás a 19. és 20. század zenéjének ismertetésével kezdődjék, az MTA Zenetudományi Intézete a történeti sorrend mellett döntött.

Magyarország zenetörténete I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 040 3

Az ​őstörténeti bevezetőt követően középkori zenekultúránk szorosan vett zenei forrásait – a szerény kezdemények után – a sorozat első kötete hatalmas gregorián és kisebb, de újdonságában jelentős többszólamú emlékek feldolgozásával tárja fel. Bemutatja név szerint ismeretlen, de műveik alapján szakavatott hazai mestereink figyelemre méltó kompozícióit, valamint káptalani iskoláinknak nyugati mérce szerint is magas színvonalú zeneoktatását; ennek szemmel látható párhuzamaként egy sajátos magyar gregorián hangjegyírás többszázados történetével is megismerteti az olvasót.

A királyi udvar és a városok zenei adatai az európai középkor társadalmi életének zenei megnyilvánulásaiban találják meg értelmező párhuzamaikat (ideszámítva az egész kontinensen otthonos vándorzenészek működését); ezekhez természetes módon simult a külföldön tevékeny magyar muzsikusok szereplése is.

Kodály Zoltán elgondolásához híven a népzene hátteréből válik ki plasztikusan Magyarország zenetörténetének minden adatolható eseménye. A kötet első ízben kísérli meg ennek a háttérnek konkrét, a középkorba utalható dallamokkal való bemutatását.

A zenei illusztrációk természetesen elsősorban hangjegyes dallampéldák és hangjegyírás-történeti dokumentumok. A művészettörténet ismert példái közül a hangszertípusok ábrázolásai segítenek hozzá a középkori zene elképzeléséhez.

Hivatkozás: https://mersz.hu/rajeczky-magyarorszag-zenetortenete-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave