Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


Epigrammáinak ars poeticája

Martialis feltűnő módon egyetlen műfajt, az epigrammát művelte abban a korban, amelyben igazi becsülete az eposznak volt. Mi sem bizonyíthatja ezt jobban, mint az a tény, hogy a Flaviusok korában három nagy eposz is keletkezett, ami rendkívüli jelenség a római irodalom egészét tekintve is. Érthető tehát, hogy Martialist gyakran bosszantották a kritikusai azzal, hogy az epigrammaírás felelőtlen játszadozás: rövid versikéket bárki tud írni. Aki ilyesmiket állít – mondja a költő –, nincs tisztában e műfaj lényegével. A költészethez nem elég az, ha valakinek sápadt az arca (7, 4), de még az sem, ha tud néhány jó verset írni (7, 85), mert ez nem is olyan nehéz, de egy egész könyvre valót írni már nehezebb (8, 29); és ő több könyvnyi epigrammát írt. De az sem költészet, ha valaki naponta kétszáz sort ír: Varus ezt teszi, de nem is meri felolvasni verseit:

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave