Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


A Chronica és a De viris illustribus

A római esemény- és irodalomtörténet szempontjából Hieronymus legfontosabb két munkája a Krónika és Hírneves férfiakról. Eusebios, Caesarea püspöke Chronikoi kanones (Időrendi táblázatok) címen összeállított egy világkrónikát, amely eredeti formájában időrendben ismertette az asszírok, médek, lídek, perzsák, héberek, egyiptomiak, görögök és rómaiak történetét Ábrahám születésétől Kr. u. 303-ig. E munkát Eusebios halála után 325-ig kiegészítették. A munka görög eredetijéből csak töredékek maradtak fenn, bővített változatának azonban ránk maradt örmény fordítása és a Hieronymus által latinra fordított, átdolgozott változata is. Hieronymus Konstantinápolyban, 180- ban készítette el fordítását, amelynek előszavában pontosan megmondja, miben állt az ő munkája: Ninustól és Ábrahámtól Trója elfoglalásáig egyszerűen lefordította a görög eredetit. Trójától Constantinus császár uralkodásának huszadik évéig (325) sok olyan adattal egészítette ki, amelyet Suetoniustól és más római történetíróktól vett. A 326-tól 378-ig terjedő rész teljesen az ő munkája, és csak a római eseményeket ismerteti.

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave