Dövényi Zoltán (szerk.)

A Kárpát-medence földrajza


Bennszülött és maradványfajok a Kárpát-medencében

Vannak élőlények, amelyek mindenhol előfordulnak a Földön, ún. „világpolgárok”. A másik végletet azok a fajok képviselik, amelyek csak egyetlen szűk területen élnek. Ezeket nevezzük bennszülött, endemikus fajoknak, s ők képviselik az élővilág egyik legnagyobb értékét. A földrajzilag elszigetelt területek (izolátumok) különösen gazdagok lehetnek bennszülöttekben. A magashegységekkel körbevett Kárpát-medence is izolátum bizonyos mértékig. Egyes állatcsoportokban, például a puhatestűeknél feltűnően nagy, mintegy 30% a bennszülött fajok aránya, ilyen például a kárpáti forráscsiga (Sadleriana pannonica). Számos bennszülöttje van a hazai barlangoknak, Aggteleken a szemcsés vakászka (Mesoniscus graniger), hőforrásokban a fekete rajzoscsiga (Melanopsis parreysi) él. Az erdélyi tarsza (Isophya stysi) és az erdélyi avarszöcske (Pholidoptera transsylvanica) a Keleti-Kárpátokból és Erdély hegyeiből terjedt át Magyarországra, a Bereg–Szatmári-síkra és az Északi-középhegység keleti részére. Bennszülött alfajunk a rákosi vipera (Vipera ursini rakosiensis), amely hazánk egyik leginkább veszélyeztetett állata.

A Kárpát-medence földrajza

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2012

ISBN: 978 963 059 802 6

Fél évszázados hiányt pótol a kötet, hiszen utoljára 1947-ben jelent meg a Kárpát-medencét mint egységes földrajzi teret leíró kézikönyv. Geográfusok nemzedékei voltak politikai nyomásra elzárva ettől a témától, majd további évtizedek kellettek az újrakezdett kutatások eredményeinek összegzéséig. A szerkesztők, ahogy az a Világföldrajz kézikönyv esetében is történt, kitárták a kaput, s megpróbáltak mindenkit bevonni a munkába a magyar geográfiából, illetve földtudományból, akinek van érdemi mondanivalója a témában. A szóhasználat nem véletlen: magyar és nem magyarországi geográfiáról van szó, tehát a szerzők a Kárpát-medence különböző részein élnek és dolgoznak, az országhatárok ebben az esetben nem jelentettek akadályt.

Az eredmény páratlanul gazdag és friss, ugyanakkor egységes szemléletmóddal kidolgozott Kárpát-medence kép. A kötet kellően részletes a témában elmélyedni vágyók számára, de elég színes és érdekes ahhoz, hogy magával ragadja az egy-egy részlet iránt érdeklődőket, illetve az Akadémiai Kiadó kézikönyv sorozatának hűséges gyűjtőit is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/dovenyi-a-karpat-medence-foldrajza//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave