Dövényi Zoltán (szerk.)

A Kárpát-medence földrajza


Természetes és természet közeli erdők

Az ember tájátalakító tevékenységét megelőzően a Kárpát-medencét az erdők uralták, még Magyarország területének is közel 85%-át erdő borította. A Pannon régió földrajzi helyzetéből adódik, hogy legnagyobb része az erdőssztyepp-klímába esik, tehát a fátlan sztyeppzóna és a mérsékelt övi lomberdőzóna közötti átmeneti határon húzódik. A hazai potenciális erdősültségből mára 20% maradt, de csupán 6,6%-a tekinthető természetszerűnek. A többi nem őshonos faültetvény, vagy őshonos nemesített, illetve őshonos, de nem termőhelyére telepített erdő. A főbb hazai erdőtípusok (erdőtársulás-csoportok) mára különböző mértékben veszítettek egykori területükből (5. ábra).

A Kárpát-medence földrajza

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2012

ISBN: 978 963 059 802 6

Fél évszázados hiányt pótol a kötet, hiszen utoljára 1947-ben jelent meg a Kárpát-medencét mint egységes földrajzi teret leíró kézikönyv. Geográfusok nemzedékei voltak politikai nyomásra elzárva ettől a témától, majd további évtizedek kellettek az újrakezdett kutatások eredményeinek összegzéséig. A szerkesztők, ahogy az a Világföldrajz kézikönyv esetében is történt, kitárták a kaput, s megpróbáltak mindenkit bevonni a munkába a magyar geográfiából, illetve földtudományból, akinek van érdemi mondanivalója a témában. A szóhasználat nem véletlen: magyar és nem magyarországi geográfiáról van szó, tehát a szerzők a Kárpát-medence különböző részein élnek és dolgoznak, az országhatárok ebben az esetben nem jelentettek akadályt.

Az eredmény páratlanul gazdag és friss, ugyanakkor egységes szemléletmóddal kidolgozott Kárpát-medence kép. A kötet kellően részletes a témában elmélyedni vágyók számára, de elég színes és érdekes ahhoz, hogy magával ragadja az egy-egy részlet iránt érdeklődőket, illetve az Akadémiai Kiadó kézikönyv sorozatának hűséges gyűjtőit is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/dovenyi-a-karpat-medence-foldrajza//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave