Dövényi Zoltán (szerk.)

A Kárpát-medence földrajza


Római katolikusok

A régió hívőinek 52%-a (a teljes népesség 44,5%-a, 13,1 millió fő) római katolikus, akik Pannon-Horvátország (88%), az Őrvidék (79%), Szlovákia (69%), Muravidék (68%) és Magyarország (52%) területén a népesség abszolút többségét képviselik. A protestáns egyházakkal ellentétben a 20. század második felében hívőinek lélekszámát nemcsak megtartani, hanem még növelni is tudta (3,2%-kal). A római katolikusok aránya és egyházukhoz való ragaszkodása különösen magas Horvátországban, a Dunántúl nyugat-délnyugati részén, Bácskában, a Kiskunság délkeleti területein, a Jászságban, a Palócföld egyes vidékein (Nógrád, Heves), Északnyugat-Szlovákiában és a Székelyföld északkeleti felében. A 2001-es népszámlálások szerint legtöbb római katolikus a következő városokban él (ezer főben): Budapest (808), Zágráb (679), Pozsony (243), Kassa (138), Eszék (97), Pécs (95), Szeged (92), Győr (86) és Miskolc (78). Az Esztergom székhelyű, ma 5,3 millió hívőt tömörítő magyar katolikus egyház 4 érseki tartományra (Esztergom–Budapest, Kalocsa–Kecskemét, Eger és Veszprém), 12 püspökségre (pl. Győr, Szombathely, Kaposvár, Pécs, Székesfehérvár, Szeged, Vác, Debrecen–Nyíregyháza) és egy egyházmegyei jogú apátságra (Pannonhalma) tagolódik. Horvátország pannon területei (2,7 millió r.k. lélek) a Zágrábi érsekséghez és annak varasdi, pozsegai, diakóvár–szerémi püspökségeihez tartoznak. A Nagyszombat székhelyű szlovák katolikus egyház (3,7 millió hívő) két érseki tartományra (Pozsony–Nagyszombat és Kassa) és további négy püspökségre (Nyitra, Besztercebánya, Rozsnyó, Szepes) tagolódik. Erdély történeti területeire (434 ezer r.k. hívőre) a Gyulafehérvári Főegyházmegye, a Bánságra és Partiumra (301 ezer r.k. lélekre) a Bukaresti Főegyházmegye három püspöksége (Szatmár, Nagyvárad, Temesvár) terjed ki. A kárpátaljai hívők (62 ezer fő) a Munkácsi R.k. Egyházmegye területén közvetlenül Vatikán alárendeltségébe tartoznak. A vajdasági római katolikusok (370 ezer fő; túlnyomórészt magyarok) lelki gondozását a Belgrádi Főegyházmegyéhez tartozó Szabadkai és Nagybecskereki Püspökség végzi. Az egyház legjelentősebb Kárpát-medencei zarándokhelyei: Szlovákiában Lőcse, Óhegy, Sasvár, Máriavölgy; Magyarországon Mátraverebély, Máriabesnyő, Máriaremete, Máriagyüd, Andocs, Csatka; Horvátországban Marija Bistrica, Almás; Erdélyben Csíksomlyó, Máriaradna; a Vajdaságban Doroszló (2. ábra).

A Kárpát-medence földrajza

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2012

ISBN: 978 963 059 802 6

Fél évszázados hiányt pótol a kötet, hiszen utoljára 1947-ben jelent meg a Kárpát-medencét mint egységes földrajzi teret leíró kézikönyv. Geográfusok nemzedékei voltak politikai nyomásra elzárva ettől a témától, majd további évtizedek kellettek az újrakezdett kutatások eredményeinek összegzéséig. A szerkesztők, ahogy az a Világföldrajz kézikönyv esetében is történt, kitárták a kaput, s megpróbáltak mindenkit bevonni a munkába a magyar geográfiából, illetve földtudományból, akinek van érdemi mondanivalója a témában. A szóhasználat nem véletlen: magyar és nem magyarországi geográfiáról van szó, tehát a szerzők a Kárpát-medence különböző részein élnek és dolgoznak, az országhatárok ebben az esetben nem jelentettek akadályt.

Az eredmény páratlanul gazdag és friss, ugyanakkor egységes szemléletmóddal kidolgozott Kárpát-medence kép. A kötet kellően részletes a témában elmélyedni vágyók számára, de elég színes és érdekes ahhoz, hogy magával ragadja az egy-egy részlet iránt érdeklődőket, illetve az Akadémiai Kiadó kézikönyv sorozatának hűséges gyűjtőit is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/dovenyi-a-karpat-medence-foldrajza//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave