Roger Penrose

Az idő ciklusai

Az univerzum radikálisan új szemlélete


Az entrópia kérlelhetetlen növekedése

A következőkben némi magyarázatot adunk arra, miért is várjuk azt, hogy az entrópia növekedjék a jövőben, amint azt a második törvény megköveteli. Tételezzük fel, hogy rendszerünk egy viszonylag alacsony entrópiájú állapotból indul – tehát a p pont, mely a P fázistérben mozogva leírja rendszerünk időbeli fejlődését egy p0 pontból indul, mely egy viszonylag kicsiny, R0 szemcsésített térrészben található (lásd az 1.15. ábrát). Fontos szem előtt tartanunk, hogy, amint korábban már megjegyeztük, a különféle szemcsésített térrészek mérete nagyságrendekkel eltér egymástól. Mindemellett, mivel P fázistér dimenziószáma igen nagy, tetszőleges térrész környezetében számos további szemcsésített térrészt találunk. (Kétés háromdimenziós ábráink félrevezetőek lehetnek, azt azonban láthatjuk, hogy a szomszédok száma növekszik a dimenziószám emelkedésével – két dimenzióban jellemzően hat, három dimenzióban pedig tizennégy szomszéddal számolhatunk, lásd az 1.16. ábrát.) Így igen nagy a valószínűsége annak, hogy a p által követett fejlődési görbe a p0 R0 környezetét elhagyva belép egy R1 szemcsésített térrészbe, melynek térfogata nagyságrendekkel meghaladja R0-ét. Annak valószínűsége, hogy p egy jóval kisebb térrészbe téved, sokkal-sokkal kisebb, jóllehet nem 0 – ez tehát véletlenségből előfordulhat, azonban egy ilyen esemény felér azzal, mintha megtalálnánk a tűt a közmondásbeli szénakazalban.

Az idő ciklusai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 035 9

Az univerzum egyik legnagyobb rejtélye, hogy honnan is származik - ezzel a mondattal kezdi korszakalkotó könyvét Roger Penrose, korunk egyik legismertebb matematikai fizikusa, aki művében a kozmológia teljesen új perspektíváját vázolja fel, meglepő választ adva arra a kérdésre, hogy mi volt a Nagy Bumm előtt.

Penrose azonban nem csupán a világegyetem keletkezését helyezi újszerű megvilágításba, hanem azt is felvázolja, miként válik majd gyorsulva táguló univerzumunk - egyszer bizonyára bekövetkező - végzete egy új univerzum „nagy bummjává". Elméletét a termodinamika második törvényének és a téridő fényidő-geometriájának alapos vizsgálatára alapozza, elénk tárva az univerzum folyamatos változásának részleteit. Magyarázatai meggyőzőek, ugyanakkor a laikusok számára is érthetők; az Oxfordi Egyetem professzora ügyelt arra, hogy a bonyolult matematikai levezetéseket a függelékbe száműzze, így a szakmabeliek ugyanolyan értékes információkat kaphatnak, mint azok az olvasók, akik egyszerűen csak szeretnék megérteni világunk keletkezésének titkait.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-az-ido-ciklusai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave