Roger Penrose

Az idő ciklusai

Az univerzum radikálisan új szemlélete


B1. A ĝab, gab és ğab metrikák

A következőkben az átmenet X 3-felülete és környezetének geometriáját vizsgáljuk a 3. részben elmondottaknak megfelelően, miközben feltételezzük, hogy létezik egy C sima, konform téridő („gallér”), mely tartalmazza X-et úgy, hogy kiterjed mind az X jövője, mind pedig múltja felé, és C-ben az átmenetet megelőzően csak tömeg nélküli mezők vannak jelen. E galléron választunk egy gab sima metrikus tenzort, mely konzisztens a meglevő konform struktúrával – legalábbis lokálisan, és kezdetben igen szabadon választhatjuk meg. Legyen Einstein fizikai metrikája az X-et éppen megelőző C˄ 4-térrészben ĝab, az utána következő C˅ térrészben pedig ğab, ahol

Az idő ciklusai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 035 9

Az univerzum egyik legnagyobb rejtélye, hogy honnan is származik - ezzel a mondattal kezdi korszakalkotó könyvét Roger Penrose, korunk egyik legismertebb matematikai fizikusa, aki művében a kozmológia teljesen új perspektíváját vázolja fel, meglepő választ adva arra a kérdésre, hogy mi volt a Nagy Bumm előtt.

Penrose azonban nem csupán a világegyetem keletkezését helyezi újszerű megvilágításba, hanem azt is felvázolja, miként válik majd gyorsulva táguló univerzumunk - egyszer bizonyára bekövetkező - végzete egy új univerzum „nagy bummjává". Elméletét a termodinamika második törvényének és a téridő fényidő-geometriájának alapos vizsgálatára alapozza, elénk tárva az univerzum folyamatos változásának részleteit. Magyarázatai meggyőzőek, ugyanakkor a laikusok számára is érthetők; az Oxfordi Egyetem professzora ügyelt arra, hogy a bonyolult matematikai levezetéseket a függelékbe száműzze, így a szakmabeliek ugyanolyan értékes információkat kaphatnak, mint azok az olvasók, akik egyszerűen csak szeretnék megérteni világunk keletkezésének titkait.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-az-ido-ciklusai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave