Roger Penrose

Az idő ciklusai

Az univerzum radikálisan új szemlélete


B5. Az eseményhorizont felülete

Közbevetésként érdemes megjegyeznünk, hogy mindebből levezethető a 3.5. pontban megemlített tény, miszerint a bármely kozmológiai eseményhorizont határkeresztmetszete 12π/Λ kell legyen. Bármely eseményhorizontot is tekintsük az előző eónban, ez előáll mint egy halhatatlan megfigyelő X-en található jövőbeli o+ határpontjának múltbeli fénykúpja (lásd a 2.5. pontot és a 2.43. ábrát). Ahogy alulról közelítünk o+ felé, határkeresztmetszete 4πr2-hez tart, ahol r (a g metrikában) a keresztmetszet térbeli sugara. A ĝab metrikában ugyanez a felület 4πr2Ω2, a B4. pontból pedig tudjuk, hogy Ωr tart (HΛ)–1/2-hez, ahogy a keresztmetszettel tartunk az o+ ponthoz, így az eseményhorizont keresett területe valóban 4π×(3/Λ) = 12π/Λ. (Jóllehet gondolatmenetünket a CCC világában vezettük le, azonban ehhez az eredményhez mindössze az kell, hogy a konform térszerű végtelen némiképp sima legyen, ami – miképpen Friedrich munkája mutatja169 – Λ > 0 esetén igen enyhe követelmény.)

Az idő ciklusai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 035 9

Az univerzum egyik legnagyobb rejtélye, hogy honnan is származik - ezzel a mondattal kezdi korszakalkotó könyvét Roger Penrose, korunk egyik legismertebb matematikai fizikusa, aki művében a kozmológia teljesen új perspektíváját vázolja fel, meglepő választ adva arra a kérdésre, hogy mi volt a Nagy Bumm előtt.

Penrose azonban nem csupán a világegyetem keletkezését helyezi újszerű megvilágításba, hanem azt is felvázolja, miként válik majd gyorsulva táguló univerzumunk - egyszer bizonyára bekövetkező - végzete egy új univerzum „nagy bummjává". Elméletét a termodinamika második törvényének és a téridő fényidő-geometriájának alapos vizsgálatára alapozza, elénk tárva az univerzum folyamatos változásának részleteit. Magyarázatai meggyőzőek, ugyanakkor a laikusok számára is érthetők; az Oxfordi Egyetem professzora ügyelt arra, hogy a bonyolult matematikai levezetéseket a függelékbe száműzze, így a szakmabeliek ugyanolyan értékes információkat kaphatnak, mint azok az olvasók, akik egyszerűen csak szeretnék megérteni világunk keletkezésének titkait.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-az-ido-ciklusai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave