Weissmahr Béla

Az emberi lét értelme

Metafizikai értekezések


A valóság metafizikai dimenziójának feltárása

Ezzel újabb lépést tettünk afelé, hogy meghatározzuk a jelenkori metafizika feladatait. A metafizikának mindig is lényeges feladata volt, hogy meghatározza saját tárgykörét, a valóság metafizikai dimenzióját, illetve hogy elkülönítse a valóság metafizikai dimenzióját a valóságnak attól a dimenziójától, amelyre a szaktudományos kutatások irányulnak. És el kell ismernünk: hosszú történelme folyamán a metafizika gyakran csak nagyon kifogásolható módon végezte el ezt a lényeges feladatot, mivel a „létről” – amelyet hagyományosan a metafizika sajátos tárgyának tekintettek – gyakran nagyon naivan beszélt, szinte mit sem sejtve az ezzel kapcsolatos problémákról, és emiatt azt a benyomást keltette, mintha a lét tárgyilag előforduló valami lenne. Az az elvi különbség, amely fennáll a metafizikai kijelentések és azon kijelentések között, amelyekhez az úgynevezett egzakt tudományok uralta tudományos életben szoktunk, arra utal, hogy a valóság megfigyelhető és egyértelmű fogalmakkal leírható síkja „mögött” vagy „fölött” fel kell tételeznünk a valóság másik síkját is, amelyről nem lehet teljesen félreérthetetlenül és szabatosan beszélni. Ennek a síknak a jelentősége azonban abban rejlik, hogy ez a rejtett, végső alapja minden olyan kijelentésünk érvényességének, amelyben súlyt helyezünk a szabatosságra és világosságra.

Az emberi lét értelme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 904 7

Weissmahr Béla S.J. (1929-2005) a jezsuiták müncheni filozófiai fakultásának elismert és kedvelt professzora, a 20. század egyik nagy hatású filozófiai áramlatának, az ún. „transzcendentális neotomizmusnak" legnagyobb magyar képviselője volt.

Weissmahr filozófiája a mindent átfogó Egység dialektikus metafizikájaként jelölhető meg, s ennyiben inkább követi a Cusanustól Hegelig ívelő német spekulatív filozófia irányát, semmint a klasszikus tomizmust. Munkáit nagyfokú eredetiség, világos, ám tömör szövegszerkesztés és az érvelés virtuóz és aprólékos kimunkáltsága jellemzi. Három legfontosabb filozófiai műve immár magyarul is olvasható: előbb (1995) az Ontológia, majd (1996) a Filozófiai istentan, végül pedig (2009) a Németországban is csak halála után kiadott A szellem valósága jelent meg magyarul.

Jelen kötet Weissmahr Béla fontosabb tanulmányainak gyűjteményét adja. A felölelt témák igen változatosak: a végső megalapozás kérdésétől az Isten-szabadság-halhatatlanság klasszikus témáin át szerepelnek itt az ember szabadságáról, élete értelméről, ugyanakkor azonban az evolúcióról, a Gödel-tételről vagy a krisztusi szabadítás jelentéséről szóló gondolatmenetek is.

Weissmahr Béla filozófiai munkássága e kötettel teljesen hozzáférhető válik hazájában. Ezzel megnyílik annak lehetősége is, hogy egy jelentős és eredeti magyar filozófus hatást gyakorolhasson hazánk szellemi életére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/weissmahr-az-emberi-let-ertelme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave