Weissmahr Béla

Az emberi lét értelme

Metafizikai értekezések


Ésszerűen nem tagadható igazságok

A filozófia, mivel a valóság teljessége a tárgya, alapvetően kritikus beállítottságú. Azaz nem vehet át semmit máshonnan anélkül, hogy meg ne vizsgálná a mellette szóló érveket. Ez következik abból, hogy számára, mivel a valóság egészének megértésére törekszik és mivel a valóság egészén kívül nincsen semmi más, tulajdonképpen nem létezik egy „máshonnan”. A filozófus nem fogadhat el tehát egyetlenegy állítást sem pusztán a hagyomány, az általános közmeggyőződés, egy részlettudományos eredmény, vagy bármifajta tekintély alapján, hanem minden esetben tudni akarja az okokat, melyek megalapozzák egy állítás, egy kijelenés igaz voltát. Az érvelés, az okok megadása, melyek egy állítás érvényességét alátámasztják, azonban megint csak állítások formájában történik, melyek a maguk részéről újra megalapozásra szorulnak. Vagyis ha egyszer elfogadtuk azt a követelményt, hogy semmiféle állítást sem fogadunk el látatlanul, hanem meg akarjuk okolni, miért is kell elfogadnunk, akkor előbb-utóbb szükségszerűen felmerül a kérdés: léteznek-e olyan állítások, melyek nem szorulnak további megalapozásra, melyek tehát önmaguk által valamiképpen végérvényesen megalapozottak.

Az emberi lét értelme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 904 7

Weissmahr Béla S.J. (1929-2005) a jezsuiták müncheni filozófiai fakultásának elismert és kedvelt professzora, a 20. század egyik nagy hatású filozófiai áramlatának, az ún. „transzcendentális neotomizmusnak" legnagyobb magyar képviselője volt.

Weissmahr filozófiája a mindent átfogó Egység dialektikus metafizikájaként jelölhető meg, s ennyiben inkább követi a Cusanustól Hegelig ívelő német spekulatív filozófia irányát, semmint a klasszikus tomizmust. Munkáit nagyfokú eredetiség, világos, ám tömör szövegszerkesztés és az érvelés virtuóz és aprólékos kimunkáltsága jellemzi. Három legfontosabb filozófiai műve immár magyarul is olvasható: előbb (1995) az Ontológia, majd (1996) a Filozófiai istentan, végül pedig (2009) a Németországban is csak halála után kiadott A szellem valósága jelent meg magyarul.

Jelen kötet Weissmahr Béla fontosabb tanulmányainak gyűjteményét adja. A felölelt témák igen változatosak: a végső megalapozás kérdésétől az Isten-szabadság-halhatatlanság klasszikus témáin át szerepelnek itt az ember szabadságáról, élete értelméről, ugyanakkor azonban az evolúcióról, a Gödel-tételről vagy a krisztusi szabadítás jelentéséről szóló gondolatmenetek is.

Weissmahr Béla filozófiai munkássága e kötettel teljesen hozzáférhető válik hazájában. Ezzel megnyílik annak lehetősége is, hogy egy jelentős és eredeti magyar filozófus hatást gyakorolhasson hazánk szellemi életére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/weissmahr-az-emberi-let-ertelme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave