Weissmahr Béla

Az emberi lét értelme

Metafizikai értekezések


Az oksági történés további, illetve behatóbb elemezése

Vizsgáljuk meg az okság elvének az előbb már idézet tamási meghatározását: „semmi sem megy át a lehetőség állapotából a ténylegesség állapotába anélkül, hogy valamely létező, mely ezt a ténylegességet birtokolja, ne hatna rá”. Ez a meghatározás feltételezi az arisztotelészi „dünamisz”„energeia”- (tamási megfogalmazásban: „actus” – „potentia”-) tant. Ennek a lényege, hogy Arisztotelész és Tamás a változás problémájának megoldása céljából a véges létezőben megkülönböztették a „lehetőség szerinti létezés” („dünamisz” – „potentia”) és a „ténylegesség szerinti létezés” („energeia” – „actus”) szempontját, és a változást a lehetőség szerinti létezésből a ténylegességi létezésbe való átmenetként írták le. Az tehát, ami előzőleg csak „lehetőség szerint” létezett (az, ami a változás bekövetkezte előtt csak „dünamei on” – „ens potentia” volt), a változás által „ténylegesség szerinti létezővé” („energeia on” – „ens actu”) lesz. Mármost a változásnak ezt az elméletét csak akkor értjük meg igazán, ha megértettük az arisztotelészi „dünamei on” (vagyis a tamási „ens potentia”) fogalmát. Ennek a megértéséhez azonban elengedhetetlen a felismerés: itt dialektikus fogalomról, azaz egészen egyértelműen valójában ki nem fejezhető belátás kifejezésére alkotott fogalomról van szó. Ez ugyanis azt akarja mondani, hogy bizonyos tökéletesség, azaz pozitív tulajdonság (melyet Arisztotelész „dünamis”-nak, Tamás pedig „potentia”-nak nevez), melyre nézve bizonyos létező „a lehetőség állapotában” van, ebben a létezőben a maga kifejezett valósága szerint ugyan nincsen meg, ennek ellenére mégsem hiányzik belőle, hanem valamiképpen mégis megvan. A „potentia” fogalma tehát azt jelöli, ami anélkül hogy meglenne, mégis megvan.

Az emberi lét értelme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 904 7

Weissmahr Béla S.J. (1929-2005) a jezsuiták müncheni filozófiai fakultásának elismert és kedvelt professzora, a 20. század egyik nagy hatású filozófiai áramlatának, az ún. „transzcendentális neotomizmusnak" legnagyobb magyar képviselője volt.

Weissmahr filozófiája a mindent átfogó Egység dialektikus metafizikájaként jelölhető meg, s ennyiben inkább követi a Cusanustól Hegelig ívelő német spekulatív filozófia irányát, semmint a klasszikus tomizmust. Munkáit nagyfokú eredetiség, világos, ám tömör szövegszerkesztés és az érvelés virtuóz és aprólékos kimunkáltsága jellemzi. Három legfontosabb filozófiai műve immár magyarul is olvasható: előbb (1995) az Ontológia, majd (1996) a Filozófiai istentan, végül pedig (2009) a Németországban is csak halála után kiadott A szellem valósága jelent meg magyarul.

Jelen kötet Weissmahr Béla fontosabb tanulmányainak gyűjteményét adja. A felölelt témák igen változatosak: a végső megalapozás kérdésétől az Isten-szabadság-halhatatlanság klasszikus témáin át szerepelnek itt az ember szabadságáról, élete értelméről, ugyanakkor azonban az evolúcióról, a Gödel-tételről vagy a krisztusi szabadítás jelentéséről szóló gondolatmenetek is.

Weissmahr Béla filozófiai munkássága e kötettel teljesen hozzáférhető válik hazájában. Ezzel megnyílik annak lehetősége is, hogy egy jelentős és eredeti magyar filozófus hatást gyakorolhasson hazánk szellemi életére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/weissmahr-az-emberi-let-ertelme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave