Weissmahr Béla

Az emberi lét értelme

Metafizikai értekezések


A fizikalizmus kritikai átvilágítása

Bármilyen formában adják is elő, a fizikalizmus ezt állítja: ami mentális, pszichikai vagy szellemi (tehát az, ami által valami a szó hangsúlyozott értelmében számomra való lesz, amiben tudatára ébredek magamnak mint érzetek, ismeretek, tevékenységek szubjektumának), az nem más, mint fizikai, pontosabban az agyban lejátszódó folyamatok eredménye. Emögött magától értődőnek feltételezett materialista ontológia áll: a tulajdonképpeni valóság az, amivel a fizika foglalkozik. Ennek megfelelően az az érv is, amelyet e felfogás mellett felhoznak, egyszerűen az utalás a fizikus számára módszertanilag kötelező tételre, hogy a fizikai világban az okság zárt. Igaz ugyan, hogy ama közvetlenül és nyilvánvaló módon felbukkanó belső tapasztalás tanúsága, amely szerint a cselekedeteink tőlünk magunktól indulnak ki mint tevékeny szubjektumoktól, és ezért ezeknek legalábbis az egyik oka nem fizikai: ez a tapasztalás ellentmond a fizikalista álláspontnak. Hans Jonas találó megfogalmazásával azonban a probléma súlyát az adja, hogy „a materialista természettudomány számára nagy kihívás a belső tapasztalás, mert ennek oldalán van a közvetlen bizonyosság, nélkülöz azonban minden rendszeres tudományosságot, míg a természettudomány létideálja híján van a közvetlen evidenciának, heurisztikus módon azonban igazolhatja magát a jelenségek rendszerezésével”.45

Az emberi lét értelme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 904 7

Weissmahr Béla S.J. (1929-2005) a jezsuiták müncheni filozófiai fakultásának elismert és kedvelt professzora, a 20. század egyik nagy hatású filozófiai áramlatának, az ún. „transzcendentális neotomizmusnak" legnagyobb magyar képviselője volt.

Weissmahr filozófiája a mindent átfogó Egység dialektikus metafizikájaként jelölhető meg, s ennyiben inkább követi a Cusanustól Hegelig ívelő német spekulatív filozófia irányát, semmint a klasszikus tomizmust. Munkáit nagyfokú eredetiség, világos, ám tömör szövegszerkesztés és az érvelés virtuóz és aprólékos kimunkáltsága jellemzi. Három legfontosabb filozófiai műve immár magyarul is olvasható: előbb (1995) az Ontológia, majd (1996) a Filozófiai istentan, végül pedig (2009) a Németországban is csak halála után kiadott A szellem valósága jelent meg magyarul.

Jelen kötet Weissmahr Béla fontosabb tanulmányainak gyűjteményét adja. A felölelt témák igen változatosak: a végső megalapozás kérdésétől az Isten-szabadság-halhatatlanság klasszikus témáin át szerepelnek itt az ember szabadságáról, élete értelméről, ugyanakkor azonban az evolúcióról, a Gödel-tételről vagy a krisztusi szabadítás jelentéséről szóló gondolatmenetek is.

Weissmahr Béla filozófiai munkássága e kötettel teljesen hozzáférhető válik hazájában. Ezzel megnyílik annak lehetősége is, hogy egy jelentős és eredeti magyar filozófus hatást gyakorolhasson hazánk szellemi életére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/weissmahr-az-emberi-let-ertelme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave