Márkus Attila

Neurológia

Pszichológia szakos hallgatók számára


Egyszerű parciális (fokális, lokális) rohamok

A roham tünetei az epilepsziás góc helyétől függnek. A primer motoros kéreg egy részének izgalmakor az ellenoldali testfélen a kérgi reprezentációnak megfelelő izomban vagy izomcsoportban görcsök (clonusok) lépnek fel, az egész primer motoros kéreg izgalma esetén az egész ellenoldali testfélen (ez az ún. motoros „Jackson-marsch”). Egy adott izomcsoportra vonatkozó rángás (Kozsevnyikov-szindróma) hosszabb ideig is tarthat, akár napokig, és nem terjed tovább. A premotoros, illetve a szupplementer motoros kéreg izgalmakor a szemek, esetleg a fej vagy az egész törzs az ellenoldalra fordul (ez az adverzív roham) vagy posturális roham, mely során az ellenoldali felső végtag szemiflexióban tónusosan felemelkedik, a fej és a szemek a kéz felé fordulnak („nézi a kezét”). A beszédelakadás – paradox módon, a gátló mezők átmeneti működészavara révén – a „speech arrest”. Előfordulnak olyan motoros rohamok is, amelyek intenzív motoros nyugtalansággal, mozgásviharral járnak.

Neurológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 733 3

A könyv elsősorban pszichológia szakos egyetemi hallgatók számára készült, de a klinikai pszichológia iránt érdeklődők, illetve ezen a területen dolgozó szakemberek is haszonnal forgathatják. Sajátos szempontok határozták meg a könyv felépítését, ilyen az egyetemi oktatás alapozó tárgyai által nyújtott ismeretek, illetve a klinikai pszichológia fontosabb vizsgálódási és érdeklődési területeinek figyelembevétele. A hagyományos neurológia néhány fejezetét (gerincvelő-, perifériás idegrendszeri és izombetegségek) a könyv nem tárgyalja, de valamivel nagyobb hangsúlyt helyez a neuropszichológiai és a kognitív vonatkozásokra.

A könyv két nagy egysége: az általános rész és a neurológiai kórképek. Az általános rész két fejezetcsoportra tagolódik. Az első a neuroanatómiai ismereteket, valamint az idegrendszer alapműködéseit biztosító rendszereket (elsősorban a mozgatórendszert, valamint az érzőkört) és azok kóros működéseit, a második a lebenyek funkcióinak és a humánspecifikus megismerés bázisképességeinek (beszéd, olvasás, írás, számolás) diszfunkcióit, valamint a tudatzavarok kérdéskörét tárgyalja. A részletes neurológia részben a klinikai kórképek szerepelnek.

A melléklet, a pszichológiai és neuropszichológiai tesztek rövid ismertetése azzal a szándékkal készült, hogy tájékoztatást nyújtson a neurológiai betegek pszichológiai vizsgálatához.

Hivatkozás: https://mersz.hu/markus-neurologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave