Márkus Attila

Neurológia

Pszichológia szakos hallgatók számára


Gilles de la Tourette-szindróma (TS)

A Tourette-szindróma (TS) prevalenciája 30–40/100 000. A TS-re jellemzők a motoros és vokális ticek, melyek legalább egy évig fennállnak, a betegség kezdete 21 éves kor alatt van (leggyakrabban 7 éves kor körül kezdődik). A ticek általában javulnakrosszabbodnak a súlyosság tekintetében, jellegük változhat (pl. arcon csökkennek, és a vállban jelentkeznek), kezdetben az arcon és a nyakban jelentkeznek, de az esetek felében előbb-utóbb a törzsben és a lábban is fellépnek. Coprolália 30–40%-ban fordul elő. Genetikai összefüggés van a TS és az egyéb ticformák között (pl. tranziens és krónikus tic), valamint az obsessive compulsive betegség – OCD – (gondolati és cselekvési kényszer) között. A TS-ben szenvedő gyermekeknek a felében (lány túlsúllyal) észlelhető OCD. Néhány tanulmány felveti, hogy a TS, a krónikus motoros tic és az OCD ugyanazon gén különböző fenotípusai, az öröklődésmenet autoszomális. A TS fiúknál gyakoribb. Az OCD-n kívül más betegség is társulhat, úgymint figyelemzavar hiperaktivitással, magatartászavar, depresszió, szorongásos állapotok. A TS patofiziológiájáról az a legelfogadottabb feltételezés, hogy a betegséget túlzott dopamintermelés okozza, vagy a dopaminra hiperszenzitivitás áll fenn. A dopaminreceptorok száma nem nagyobb a normálisnál. A ticeket megelőzheti szenzoros élmény, pl. a szem körüli tic esetén égő érzés, vagy váll körüli fájdalom a vállrándítás előtt (szenzoros tic).

Neurológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 733 3

A könyv elsősorban pszichológia szakos egyetemi hallgatók számára készült, de a klinikai pszichológia iránt érdeklődők, illetve ezen a területen dolgozó szakemberek is haszonnal forgathatják. Sajátos szempontok határozták meg a könyv felépítését, ilyen az egyetemi oktatás alapozó tárgyai által nyújtott ismeretek, illetve a klinikai pszichológia fontosabb vizsgálódási és érdeklődési területeinek figyelembevétele. A hagyományos neurológia néhány fejezetét (gerincvelő-, perifériás idegrendszeri és izombetegségek) a könyv nem tárgyalja, de valamivel nagyobb hangsúlyt helyez a neuropszichológiai és a kognitív vonatkozásokra.

A könyv két nagy egysége: az általános rész és a neurológiai kórképek. Az általános rész két fejezetcsoportra tagolódik. Az első a neuroanatómiai ismereteket, valamint az idegrendszer alapműködéseit biztosító rendszereket (elsősorban a mozgatórendszert, valamint az érzőkört) és azok kóros működéseit, a második a lebenyek funkcióinak és a humánspecifikus megismerés bázisképességeinek (beszéd, olvasás, írás, számolás) diszfunkcióit, valamint a tudatzavarok kérdéskörét tárgyalja. A részletes neurológia részben a klinikai kórképek szerepelnek.

A melléklet, a pszichológiai és neuropszichológiai tesztek rövid ismertetése azzal a szándékkal készült, hogy tájékoztatást nyújtson a neurológiai betegek pszichológiai vizsgálatához.

Hivatkozás: https://mersz.hu/markus-neurologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave