Márkus Attila

Neurológia

Pszichológia szakos hallgatók számára


Szupplementer motoros área (SMA)

Az SMA a Br. 6 folytatásaként, a frontális lebeny mediális felszínén helyezkedik el (32. ábra). Az SMA-ban is szomatotópia van. Elöl helyezkedik el a fej, a testrészek a valóságosnak megfelelő arányban és egymásutániságban követik egymást (34. ábra). Jelentős inputot kap a bazális ggl.-októl. Az SMA, hasonlóan a PrMC-hez, részt vesz a mozgások előkészítésében, és fontos szerepe van a szándékolt, tanult, szekvenciális, bimanuális mozgások megszervezésében. Az SMA károsodásakor a beszéd és az akaratlagos mozgások megkezdése megnehezül, zavart szenvedhet a két kéz koordinált mozgása. Előfordulhat idegenvégtag- („alien limb”) fenomén, a két kéz konfliktusa (az egyik kéz, többnyire a bal, gátolja a szándékolt mozgást végrehajtó jobb kéz mozgását). A jelenség oka feltehetően a jobb és a bal oldali PrMC és az SMA kódolt mozgásai közötti disszociáció (a domináns félteke összehangoló, irányító működésének hiánya miatt). Idegenkéz-jelenségnek értelmezhető pl. a tárgyak spontán megfogása, tapogatása, esetleg rendeltetésszerű, de az adott helyzetben inadekvát, szükségtelen használata. A PrMA és az SMA is rostokat küld a PMC-hez.

Neurológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 733 3

A könyv elsősorban pszichológia szakos egyetemi hallgatók számára készült, de a klinikai pszichológia iránt érdeklődők, illetve ezen a területen dolgozó szakemberek is haszonnal forgathatják. Sajátos szempontok határozták meg a könyv felépítését, ilyen az egyetemi oktatás alapozó tárgyai által nyújtott ismeretek, illetve a klinikai pszichológia fontosabb vizsgálódási és érdeklődési területeinek figyelembevétele. A hagyományos neurológia néhány fejezetét (gerincvelő-, perifériás idegrendszeri és izombetegségek) a könyv nem tárgyalja, de valamivel nagyobb hangsúlyt helyez a neuropszichológiai és a kognitív vonatkozásokra.

A könyv két nagy egysége: az általános rész és a neurológiai kórképek. Az általános rész két fejezetcsoportra tagolódik. Az első a neuroanatómiai ismereteket, valamint az idegrendszer alapműködéseit biztosító rendszereket (elsősorban a mozgatórendszert, valamint az érzőkört) és azok kóros működéseit, a második a lebenyek funkcióinak és a humánspecifikus megismerés bázisképességeinek (beszéd, olvasás, írás, számolás) diszfunkcióit, valamint a tudatzavarok kérdéskörét tárgyalja. A részletes neurológia részben a klinikai kórképek szerepelnek.

A melléklet, a pszichológiai és neuropszichológiai tesztek rövid ismertetése azzal a szándékkal készült, hogy tájékoztatást nyújtson a neurológiai betegek pszichológiai vizsgálatához.

Hivatkozás: https://mersz.hu/markus-neurologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave