Niese Siegfried

Hevesy György 1885-1966

Tudomány határok nélkül


Az izotóphígításos analízis

A kőzetek korának megállapításához nagyon pontosan meg kellett határozni urán- és ólomtartalmukat. Rutherford már 1907-ben felismerte, hogy a kőzetek korát meg lehet határozni az urán bomlása alapján. Az első elemzéseket Arthur Holmes brit geológus végezte el.213 Az általa kiszámított kőzetkorok azonban pontatlanok voltak, túl magasak, akkoriban ugyanis még nem tudták, hogy többféle ólomizotóp létezik, amelyek közül a Pb-206 az U-238 bomlási sorának stabil végterméke. Amikor Hevesy kőzetek korát vizsgálta, a nyomokban fellelhető, csekély mennyiségű ólmot ólom-dioxid elektrolitikus kiválasztásával határozta meg. Az eredményeket azonban nehezen lehetett reprodukálni, és Hevesy azt gyanította, hogy a kiválasztás nem teljes. Hogy megállapítsa, teljes volt-e az elektrolitikus kiválasztás, vagy sem, R. Hobbie nevű tanársegédjével meghatározott mennyiségű 210Pb radioaktív ólomizotópot adtak az ólom-dioxidhoz indikátorként. Az ólom ólom-dioxid formájában az egyik anódon vált ki. Hevesyék meghatározták az anód aktivitását, összehasonlították a hozzáadott ólom aktivitásával, és a kivált ólommennyiséget korrigálták a kivált 210Pb ólomizotóp értékével. Megállapították, hogy a kőzetelemzés során a kiválasztás sosem megy végbe tökéletesen. Ezt a módszert, amelyet Hevesyék alkalmaztak először, a radioanalitikusok izotóphígításos analízisnek nevezik. Az eredményként kapott ólomtartalom és a már korábban megmért urántartalom alapján Hevesy meghatározta különféle kőzetek korát, ezekből pedig megbecsülte a Föld korát.214

Hevesy György 1885-1966

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 156 1

Hevesy György (1885–1966) Budapesten született jómódú zsidó család ötödik gyermekeként. Felmenői között kereskedőket, birtokosokat és gyárosokat találunk. Jelentős felfedezések és találmányok fűződnek a nevéhez a fizika, kémia, geológia, biológia és az orvostudomány területén. Felfedezte a hafniumot, nukleáris elemző módszereket dolgozott ki, a nevéhez köthető a röntgenfluoreszcencia-analízis kidolgozása és az izotópszétválasztás, valamint a nukleáris medicina mint tudományág alapjainak lefektetése. 1943-ban kémiai Nobel-díjat kapott „az izotópok nyomjelzőként való alkalmazásáért a kémiai folyamatok vizsgálatában”.

Hevesy korának számos neves tudósát ismerte személyesen, többekkel dolgozott együtt, többekhez fűzte szoros barátság. Siegfried Niese életrajza bemutatja Hevesy tudományos eredményeit és azokat a sokszor nehéz körülményeket, amelyek között ezek születtek. Számos részletet idéz Hevesy levelezéséből. Ezekből egy olyan ember portréját ismerhetjük meg, aki a legnehezebb időkben sem vesztette el a humorérzékét, és tisztelettel tekintett embertársaira.

Hivatkozás: https://mersz.hu/niese-hevesy-gyorgy-1885-1966//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave