Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2.1.1. Csoport: Sphagno-Utricularion Müll. & Görs 1960

(Tőzegmohás rencehínárok)
1. Sparganio minimi-Utricularietum intermediae R. Tx. 1937 (Békabuzogányos kisrencehínár)
Európa hűvösebb tájain elterjedt, általában a Scheuchzerio-Caricetea társulásaihoz kötődő, nálunk töredékes kialakulású növénytársulás, amely lápsemlyékekben, nálunk a Carex elata zsombékjai között fordul elő. A társuláscsoport asszociációi közül ez a társulás a leginkább nyílt vízi jellegű, és átmeneteket képez a Potametalia felé.
A társulás képét az állományalkotó lápi békabuzogány (Sparganium minimum) határozza meg, amelynek levelei a víz színén úsznak. Ez alatt tipikus esetben még egy Utricularia-fajokból álló alsó szint is kialakulhat. Külföldi adatok szerint a domináns lápi békabuzogány állandó kísérői a felemás levelű békaszőlő (Potamogeton gramineus) és egy rencefaj (Utricularia intermedia). Az előbbi a nyirádi állományban is megtalálható, a rencés alsó szintet viszont a hínáros víziboglárka (Ranunculus trichophyllus) látszik helyettesíteni.
ÉK (Mátraháza, ma?), DDt (Bakonyalja: Nyirád). Nagyon ritka.
2. Aldrovando-Utricularietum minoris Borhidi 1996 (Tőzegmohás rencehínár)
Lokális jellegű, igen kis kiterjedésű, ingólápi, tőzegmohás rovarfogó hínártársulás, amely tápanyagban igen szegény, szélsőségesen oligotróf mikrotermőhelyeken, ingólápszigetek tőzegpárnáinak mélyedéseiben kialakuló erősen savanyú (pH: 3,5–4,5), kicsiny vízterekben él.
A mohapárnát a Sphagnum palustre, S. subsecundum és S. inundatum alkotják, a hínárszintet a kis rence (Utricularia minor) a szálanként közéje elegyedő aldrovandával (Aldrovanda vesiculosa) képviseli.
A társulás pionír jellegű, és egyben menedéke az aldrovandának, amely eredetileg a tó disztróf vízében tömeges volt, de a víz oligotrofizációja és a korábbi gazdag plankton – átmeneti – eltűnésével a faj egyedei itt maradtak fenn.
A társulás unikális, egyelőre csak a Baláta-tóról ismert.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave