Ihász Ferenc

Egészségnevelés

Egészségmegőrzés – prevenció – a terhelésélettan alapjai


Az elsődleges megelőzés

Az elsődleges megelőzés célja a még kockázatmentes vagy már kockázati tényezőkkel terhelt, de még felismerhetően nem beteg egyének és csoportok egészségének megőrzése annak érdekében, hogy csökkenjen a népességben az új betegségek aránya vagy az egyének megbetegedésének valószínűsége. Az elsődleges prevenció intervenciós lehetőségei között egyéni és populációs szintű, az életvitelre, az életkörülményekre irányuló, valamint orvosi megelőző intézkedéseket különböztethetünk meg. A két alapstratégia az életmódbeli és a környezeti prevenció. Az előbbi feladata, hogy képessé tegye az egyént az egészséges életvitelre, indokolja és ösztönözze azt. Ide tartozik például a táplálkozási, alkoholfogyasztási, dohányzási, testedzési szokásokra, a nemek közti kapcsolatra, a szexualitásra és egyebekre vonatkozó egészségnevelés, képzés, tanácsadás. A környezeti megelőzés az élet minden területén kifejtheti hatását: az iskolában, a munkahelyen, otthon, szabadidős tevékenységek során.

Egészségnevelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 179 0

A könyv három fejezetből áll. A fejezetek első látásra önálló tartalommal bírnak, de a kapcsolat közöttük kifejezetten szoros. Ezt a tartalmi összetartozást jeleníti meg a könyv címe is (Egészségnevelés). Az első fejezet (Egészségmegőrzés) általános képet ad Magyarország, Európa és a világ demográfiai jellemzőiről, definiálja az egészség fogalmát, és elemzi az egészséget befolyásoló tényezőket.

A második fejezetben (Prevenció) a prevenció szerepe, jelentősége, gyakorlati elemei (amelyek az életmód során válnak igazán hasznossá) jelennek meg úgy, hogy azok már megoldási javaslatokat adnak az életminőség megtartásában.

A harmadik fejezet (A terhelésélettan alapjai) kifejezetten a versenysporttal kapcsolatos ismereteket tartalmazza: nevezetesen hogyan lehet pontosan tervezni fizikai aktivitást, mért adatok elemzésével, egyénre "szabva". A második és a harmadik fejezet saját kutatások eredményei alapján készült.

A mű 178 színes, saját szerkesztésű ábrát tartalmaz, az irodalmi hivatkozások száma meghaladja a 350-et. A könyv eredetileg egyetemi hallgatóknak készült, akik döntően az élettudományokban és azon belül is a sporttudományban kívánnak mélyebb ismereteket szerezni. A harmadik fejezet talán az egyetlen alkalmazott terhelésélettani alapismereteket tartalmazó magyar nyelvű dokumentum.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ihasz-egeszsegneveles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave