Ihász Ferenc

Egészségnevelés

Egészségmegőrzés – prevenció – a terhelésélettan alapjai


Az empirikus korrekció

Az empirikus korrekció olyan változók bevezetését jelenti egy torzított mérés korrigálása érdekében, amelyek befolyásolhatják egy testösszetétel-analízis eredményét (19. ábra). A testösszetétel-analizátor klinikai használhatóságát tekintve az érzékenység az egyik legfontosabb ismérv. Azonban a hagyományos impedanciamérésen alapuló testzsír-analizátor használata esetén a beteg inputadatai, mint például a nem és a kor, közvetlenül befolyásolják az eredményt. Más szavakkal, az ilyen inputadatok módosítása más eredményre vezet akkor is, ha újra ugyanazt a személyt vizsgáljuk. Ebben az esetben a kapott adatok nem tényleges mérés eredményei, hanem becsült értékek. Ilyenképpen az empirikus korrekció hibás eredményeket ad az átlagalkattól eltérő bármilyen testalkat esetében. Ennek következtében a hagyományos testösszetétel-analizátorok magas hibaszázalékkal dolgoznak nagyon elhízott egyének, betegek, gyermekek és idős emberek vizsgálata során. Az InBody720-típusú analizátor a direkt impedancia elvén működik, tehát az alapadatok beírása kizárólag az azonosítás szerepét töltik be.

Egészségnevelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 179 0

A könyv három fejezetből áll. A fejezetek első látásra önálló tartalommal bírnak, de a kapcsolat közöttük kifejezetten szoros. Ezt a tartalmi összetartozást jeleníti meg a könyv címe is (Egészségnevelés). Az első fejezet (Egészségmegőrzés) általános képet ad Magyarország, Európa és a világ demográfiai jellemzőiről, definiálja az egészség fogalmát, és elemzi az egészséget befolyásoló tényezőket.

A második fejezetben (Prevenció) a prevenció szerepe, jelentősége, gyakorlati elemei (amelyek az életmód során válnak igazán hasznossá) jelennek meg úgy, hogy azok már megoldási javaslatokat adnak az életminőség megtartásában.

A harmadik fejezet (A terhelésélettan alapjai) kifejezetten a versenysporttal kapcsolatos ismereteket tartalmazza: nevezetesen hogyan lehet pontosan tervezni fizikai aktivitást, mért adatok elemzésével, egyénre "szabva". A második és a harmadik fejezet saját kutatások eredményei alapján készült.

A mű 178 színes, saját szerkesztésű ábrát tartalmaz, az irodalmi hivatkozások száma meghaladja a 350-et. A könyv eredetileg egyetemi hallgatóknak készült, akik döntően az élettudományokban és azon belül is a sporttudományban kívánnak mélyebb ismereteket szerezni. A harmadik fejezet talán az egyetlen alkalmazott terhelésélettani alapismereteket tartalmazó magyar nyelvű dokumentum.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ihasz-egeszsegneveles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave