Ihász Ferenc

Egészségnevelés

Egészségmegőrzés – prevenció – a terhelésélettan alapjai


Vízi tábor

A tavak és folyók vize a szépségük mellett lehet egyben veszélyes közeg is. Hazánkban számtalan tó és folyó ad lehetőséget csodálatos természeti környezetben a kikapcsolódásra. A nagyobb folyók, mint a Duna és a Tisza, mivel kisebb szintkülönbségű területeken kanyarognak, lassabb folyásúak, nagyobb vízhozammal bírnak, kiszámíthatóbbak, mint a kisebb, dombos-hegyes területeken folyó társaik. A kisebbek között vannak sebesebb folyásúak, ezek kevésbé kiszámíthatók, több veszélyt rejtenek magukban. Igazi vadvízi folyók határainkon kívül vannak, nálunk inkább félvadvízi folyókkal találkozhatunk (Rába, Sajó, Szigetköz egyes részei stb.). A szépsége azonban mindegyiknek megvan, táborozásra számtalan lehetőség nyílik (3. ábra).

Egészségnevelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 179 0

A könyv három fejezetből áll. A fejezetek első látásra önálló tartalommal bírnak, de a kapcsolat közöttük kifejezetten szoros. Ezt a tartalmi összetartozást jeleníti meg a könyv címe is (Egészségnevelés). Az első fejezet (Egészségmegőrzés) általános képet ad Magyarország, Európa és a világ demográfiai jellemzőiről, definiálja az egészség fogalmát, és elemzi az egészséget befolyásoló tényezőket.

A második fejezetben (Prevenció) a prevenció szerepe, jelentősége, gyakorlati elemei (amelyek az életmód során válnak igazán hasznossá) jelennek meg úgy, hogy azok már megoldási javaslatokat adnak az életminőség megtartásában.

A harmadik fejezet (A terhelésélettan alapjai) kifejezetten a versenysporttal kapcsolatos ismereteket tartalmazza: nevezetesen hogyan lehet pontosan tervezni fizikai aktivitást, mért adatok elemzésével, egyénre "szabva". A második és a harmadik fejezet saját kutatások eredményei alapján készült.

A mű 178 színes, saját szerkesztésű ábrát tartalmaz, az irodalmi hivatkozások száma meghaladja a 350-et. A könyv eredetileg egyetemi hallgatóknak készült, akik döntően az élettudományokban és azon belül is a sporttudományban kívánnak mélyebb ismereteket szerezni. A harmadik fejezet talán az egyetlen alkalmazott terhelésélettani alapismereteket tartalmazó magyar nyelvű dokumentum.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ihasz-egeszsegneveles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave