Kiss Judit (szerk.)

Stratégiaváltás a világgazdaságban


Kialakulása és rövid története

Az exportorientált gazdasági növekedés elméleti híveinek és gyakorlati bizonyítékainak száma igen nagy. Az elmélet előzményei a 18. században lelhetők fel, de a mai eredményekhez két hullámban, az 1930-as, majd pedig az 1960-as években jutott el a mainstream közgazdaságtan. A 18. századi elődök a nemzetközi kereskedelem kialakulása idején felmerült kérdésekre keresték a választ. Az 1930-as évek gondolkodói (Ohlin, 1933; Harrod, 1939) az immár kialakult és az első nagy világgazdasági válságát is megélő kapitalista világpiac fejlődésének törvényszerűségeit igyekeztek feltárni. Az 1960-as években pedig már a második világháború utáni újjáépítés és a gyarmati rendszer bukását követő nemzetgazdasági pályák sikerének tényezőit kutatták (Akamatsu, 1962). Ugyanakkor az elmúlt másfél évtizedben néhány közgazdász (Palley, 2002; 2011; Blecker, 2002; Blecker–Razmi, 2009) már kritikát is megfogalmazott az exportvezérelte növekedést illetően, és helyette a belsőkereslet-vezérelte növekedés irányába történő váltást javasolta.

Stratégiaváltás a világgazdaságban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 268 1

A gazdasági növekedés mind a közgazdaságtan, mind az általános közvélemény számára az egyik legfontosabb és leginkább vitatott téma. A növekedési stratégia ezért a gazdaság- és külgazdaság-politika egyik központi kérdése. Vajon az exportorientáció vagy a belső kereslet növelése segítette/segíti-e jobban a növekedés beindítását a 2008-as világgazdasági válságot követően?

E könyv hat ország – Brazília, Dél-Korea, India, Japán, Kína és Törökország – exportösztönző és importhelyettesítő gazdaságpolitikáiról ad kiváló elemzést. A következtetések a döntéshozók és a gazdaságpolitika alakítói számára egyaránt hallatlanul érdekesek és tanulságosak. Bár Magyarország mint EU-tagállam sajátos helyzetben van az elemzett hat országhoz képest, az egyes tanulmányok tanulságai teljes mértékben relevánsak a magyar gazdaságpolitika szempontjából is. A kérdést érintő gazdag irodalom alapos feldolgozása a szűkebb szakmai érdeklődők számára is hasznos és érdekes olvasmány.

Palánkai Tibor, akadémikus

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-strategiavaltas-a-vilaggazdasagban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave