Bánlaki Pál, Dömötör Ferenc, Hlinka József, Szabó Attila, Takács János Gábor, Vehovszky Balázs, Weltsch Zoltán

Járműgyártási folyamatok diagnosztikája


Tudásbázis és következtetési stratégia

A diagnosztika kiterjed a hibafelismerési folyamatláncra, a hiba helyének megállapítására és a hiba okának meghatározására. Emellett elemzik a jellemző tüneteket is az alapvető ok megállapítása érdekében. A cél a hiba minél gyorsabb meghatározása az ok megjelölésével. A hibák (pl. kopás, helytelen gépkiszolgálás) nem vezetnek azonnal termeléskieséshez, de a tünetek utalnak arra, hogy valami nincs teljesen rendben. A hiba következménye lehet pl. a termék gyenge minősége. Ha a hibát nem küszöbölik ki időben, az előbb-utóbb üzemzavarhoz vezet. A diagnosztika feladata, hogy a tünetek alapján megállapítsa a hibát és annak okát. Ez nem mindig egyszerű, mivel műszaki folyamatokban egy hibának több oka is lehet. A diagnosztika három alapvető stratégiája: a „legjobb megoldás” (best solution) a tünetek alapján (1.) automatikusan vagy (2.) manuális eljárással a legvalószínűbb okra mutat rá. A (3.)„lehetséges megoldás” (possible solutions) a tünetek alapján minden lehetséges okot automatikusan megad.

Járműgyártási folyamatok diagnosztikája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 272 8

A diagnosztikai módszerek szorosan kapcsolódnak az állapotfigyelő karbantartás köréhez. Ilyen stratégia alkalmazása esetén ugyanis a gépen, berendezésen időszakosan vagy folyamatosan műszeres műszaki állapotvizsgálatot végeznek. Az így kapott információt használják fel a javítási munkákhoz. A gép, berendezés műszaki állapotának rendszeres figyelése, dokumentálása, az elhasználódás törvényszerűségeinek feltárása alapján határozzák meg a javítás várható időpontját, várható mértékét.

Hivatkozás: https://mersz.hu/banlaki-domotor-hlinka-szabo-takacs-vehovszky-weltsch-jarmugyartasi-folyamatok-diagosztikaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave