Collins Francis S.

Isten ábécéje

Egy tudós érvei a hit mellett


Az értelmestervezettség-mozgalom jövője

William Dembski, az értelmes tervezettség vezető matematikai modellezője elismerést érdemel azért, mert az igazság keresésének mindennél előbbre való fontosságát hangsúlyozza: „Az értelmes tervezettségnek nem szabad olyan kegyes hazugsággá válnia, amelyet arra használunk, hogy eltiporjuk a számunkra elfogadhatatlan nézeteket. (A történelem ugyanis tele van olyan kegyes hazugságokkal, amelyek végül megszégyenüléssé változtak.) Az értelmes tervezettségnek tudományos megalapozottságával kell meggyőznie minket helyességéről.”5 Dembskinek ebben tökéletesen igaza van, viszont saját kijelentése előrevetíti az értelmes tervezettség végső bukását. Máshol azt írja: „Ha kimutatható, hogy az olyan csodálatosan összetett, elegáns és egységes biológiai rendszerek, mint a bakteriális orsó, kialakulhattak fokozatos darwini folyamat révén (vagyis különlegesnek tűnő összetettségük csupán illúzió), akkor az értelmes tervezettséget el kell vetnünk. Nem hivatkozhatunk ugyanis intelligens beavatkozásra ott, ahol céltalan természetes okok is hasonló eredménnyel járhattak. Ebben az esetben Occam borotvája könnyedén rácáfolna az értelmes tervezettségre.”6

Isten ábécéje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 059 948 1

A szerző világhírű természettudós, az egyik legfontosabb 20. századi tudományos vállalkozás, a humán genom projekt korábbi vezetője, aki életének egy pontján - még a nagy tudományos felfedezései előtt - a hit felé fordult. Ennek a mélyreható átalakulásnak a lenyomata ez az elgondolkodtató, közérthető, nagyon őszinte és izgalmas könyv, amely egyaránt szól a kétkedőkhöz és a hívőkhöz, a világi gondolkozásúakhoz és a mélyen vallásosakhoz, és a tudomány iránt érdeklődők számára is van új mondanivalója.

Az ember teljes génkészletét feltérképező projekt egykori vezetőjeként írhatott volna egy minden konfliktust kerülő, általános elismerésre joggal számot tartó könyvet minden idők egyik legfontosabb és legcsodálatraméltóbb tudományos eredményéről, de ez a könyv valami egészen más.

Collins számára hívő keresztény tudósként a legfontosabb a tudományos és a spirituális világképek kibékítése. Nemcsak azt kívánja bebizonyítani olvasóinak, hogy azok, akik a vallás és a tudomány összeegyeztethetetlensége mellett érvelnek, jó- vagy rosszhiszeműen csúsztatnak, de azt is, hogy a tudomány jelenlegi ismeretei nemcsak hogy nem zárják ki Isten létezését, hanem egyenesen valószínűvé teszik.

Amerikaiként a tudomány és a vallás legfőbb ütközőpontját az evolúció elfogadásában látja, és meglepő módon büszke keresztényként egyúttal büszke evolucionistának is vallja magát.

Ez az olvasmányos könyv jó alkalmat kínál számunkra, hogy elgondolkozzunk az emberi létezés legnagyobb kérdésein.

Hivatkozás: https://mersz.hu/collins-isten-abeceje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave