Drexler Dóra

Táj és tájértelmezés

A táj jelentésváltozásának összehasonlító kultúrtörténeti vizsgálata Anglia, Franciaország, Németország és Magyarország példáján


Az új társadalmi ideálokat és »landscape«-felfogásokat megalapozó filozófiák

A polgári liberális kormányzás alapjait John Locke filozófiája foglalja össze. Locke szerint a társadalmi fejlődés kulcsa a kereskedelmet és a pénzügyeket irányító polgárság (vagyis az új whigek) kezében van. Érdekeik érvényesítése a merev feudális arisztokráciával (vagyis a „régi” whigekkel és a torykkal) szemben a „természetes” joguk. Az államnak ezért nem szabad beleszólnia a gazdasági tevékenységükbe, hanem szabad utat kell nyitnia előtte. Az ilyen „laissez faire”-liberalizmus csak az önös érdekek előtérbe helyezésével, vagyis egoizmus útján valósulhat meg. Sikerességének alapfeltétele az egoizmus, ahogy azt később például Adam Smith is leszögezi kapitalista gazdaságelméletében (1776).

Táj és tájértelmezés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 059 947 4

Mi a táj? Mit jelent számunkra és miért? Milyen gondolatokat, ideálokat és formákat társítunk hozzá, és hogyan alakult ki, illetve változott meg a róla alkotott elképzelésünk az idők folyamán? A könyv, amit az Olvasó a kezében tart, ezekkel a tájkutatás szempontjából alapvető kérdésekkel foglalkozik, méghozzá egy nemzetközi összehasonlítás keretében. Nem elsősorban a tájfogalom és a tájábrázolás bölcsőit, a reneszánsz Itáliát és a 16. századi Németalföldet vizsgálja, hanem Anglia, Franciaország, Németország és Magyarország példáján keresztül mutatja be az európai tájfelfogások jelenkori sokszínűségét és annak kultúrtörténeti okait.

Ajánljuk e könyvet minden tájjal foglalkozó hallgató, kutató, oktató és gyakorló szakember számára. Továbbá mindazoknak, akik árnyaltabb képet szeretnének kapni a természetről, a társadalomról, valamint az ember ezekben játszott szerepéről alkotott európai elképzelések történetéről.

Hivatkozás: https://mersz.hu/drexler-taj-es-tajertelmezes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave