Drexler Dóra

Táj és tájértelmezés

A táj jelentésváltozásának összehasonlító kultúrtörténeti vizsgálata Anglia, Franciaország, Németország és Magyarország példáján


A felvilágosult arisztokrácia »paysage«-felfogása és -ábrázolása

A 18. század második felében a francia felvilágosodás középpontjában – mint ahogy azt Rousseau gondolatai is mutatták (lásd 4.3.2. fejezet) – a „természetes” társadalmi rend kérdése állt. Csakúgy mint Angliában a 18. század elején, Franciaországban is a társadalom felvilágosult birtokos rétegei foglaltak először állást ebben a kérdésben a királyi udvar után. A birtokos arisztokrácia „perfectibilité”-fogalomra és Rousseau filozófiájára alapozott társadalmi ideálja, és ezen ideál lehetséges kifejezési formái az intellektuális érdeklődés központjába kerültek. Angliában a »landscape«-ről folytatott vita ekkor már csupán a „picturesque” látképek nemzeti helyszínei körül forgott, vagyis akörül, hogy mely angol »landscape«-ek vagy »landscape«-elemek a leginkább pittoreszkek. A »landscape« mint a fontos társadalmi eszmék közvetítője, eközben lassan elveszítette jelentőségét (lásd 4.2.3. fejezet). Franciaországban a »paysage« viszont csak a 18. század második felétől kezdett az udvaron kívül is nagyobb intellektuális érdeklődést kelteni, és fontos társadalmi témákhoz kapcsolódni.

Táj és tájértelmezés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 059 947 4

Mi a táj? Mit jelent számunkra és miért? Milyen gondolatokat, ideálokat és formákat társítunk hozzá, és hogyan alakult ki, illetve változott meg a róla alkotott elképzelésünk az idők folyamán? A könyv, amit az Olvasó a kezében tart, ezekkel a tájkutatás szempontjából alapvető kérdésekkel foglalkozik, méghozzá egy nemzetközi összehasonlítás keretében. Nem elsősorban a tájfogalom és a tájábrázolás bölcsőit, a reneszánsz Itáliát és a 16. századi Németalföldet vizsgálja, hanem Anglia, Franciaország, Németország és Magyarország példáján keresztül mutatja be az európai tájfelfogások jelenkori sokszínűségét és annak kultúrtörténeti okait.

Ajánljuk e könyvet minden tájjal foglalkozó hallgató, kutató, oktató és gyakorló szakember számára. Továbbá mindazoknak, akik árnyaltabb képet szeretnének kapni a természetről, a társadalomról, valamint az ember ezekben játszott szerepéről alkotott európai elképzelések történetéről.

Hivatkozás: https://mersz.hu/drexler-taj-es-tajertelmezes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave