Drexler Dóra

Táj és tájértelmezés

A táj jelentésváltozásának összehasonlító kultúrtörténeti vizsgálata Anglia, Franciaország, Németország és Magyarország példáján


A tájfelfogásokat meghatározó sajátos társadalmi berendezkedés és társadalmi ideálok a magyar felvilágosodás és a reformkor idején

A következőkben a 4.3.2. és a 4.4.2. fejezetek felépítésének megfelelően bemutatjuk Magyarországnak az eddigi országoktól eltérő társadalmi és politikai helyzetét (1), a természet közvetlen kényszereitől független társadalmi csoportok vallásról és természetről alkotott elképzeléseit (2) és társadalmi fejlődésről vallott nézeteit (3). Szó esik arról, hogy milyen szerepet játszanak az országspecifikus társadalmi és eszmetörténeti körülmények a magyar tájfelfogások fejlődésében, magukat a tájértelmezéseket azonban csak az ez után következő fejezetekben tárgyaljuk.

Táj és tájértelmezés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 059 947 4

Mi a táj? Mit jelent számunkra és miért? Milyen gondolatokat, ideálokat és formákat társítunk hozzá, és hogyan alakult ki, illetve változott meg a róla alkotott elképzelésünk az idők folyamán? A könyv, amit az Olvasó a kezében tart, ezekkel a tájkutatás szempontjából alapvető kérdésekkel foglalkozik, méghozzá egy nemzetközi összehasonlítás keretében. Nem elsősorban a tájfogalom és a tájábrázolás bölcsőit, a reneszánsz Itáliát és a 16. századi Németalföldet vizsgálja, hanem Anglia, Franciaország, Németország és Magyarország példáján keresztül mutatja be az európai tájfelfogások jelenkori sokszínűségét és annak kultúrtörténeti okait.

Ajánljuk e könyvet minden tájjal foglalkozó hallgató, kutató, oktató és gyakorló szakember számára. Továbbá mindazoknak, akik árnyaltabb képet szeretnének kapni a természetről, a társadalomról, valamint az ember ezekben játszott szerepéről alkotott európai elképzelések történetéről.

Hivatkozás: https://mersz.hu/drexler-taj-es-tajertelmezes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave