Domokos László

Ellenőrzés - a fenntartható jó kormányzás eszköze


Az Állami Számvevőszék ellenőrzési jelentése mint a szervezeti változtatás lehetősége

A közpénzügyi szférában a változásokról szóló döntések ugyan lassan történnek meg, azonban ennek ellenére többnyire rosszul végrehajtottak. Sokszor már az elérni kívánt célok, illetve az elérni kívánt hatás is rosszul megfogalmazott. A kiindulóponthoz képest elvárt számszerűsített, értékelhető eredmények eleve nem meghatározottak, mérési feltételei nem kialakítottak majd az időszakonként lehetséges, összehasonlítható értékelés nem történik meg. Így ezek a módosulások nem céltudatosak, lehatároltak, így kevésbé járulnak hozzá a közfeladat-ellátás hozzáadott értékének növeléséhez. Jellemzően a többleterőforrás-biztosítás szinte soha sem fenntartható eredményesség-, hatékonyságjavulást garantál. Mégis sok esetben tapasztalhatjuk, hogy egy jó döntés javíthat a helyzeten. Ez igaz lehet, de hogy a technikai, potenciális, illetve más hasonló helyekhez viszonyítva eléri-e a gazdaságos optimális működés szintjét annak értékelése, illetve a kinevezett vezetők tényleges hozzájárulása, teljesítménye reálisan nem értékelhető. A méretlenségi helyzet ellehetetleníti a felelős vezetés számonkérhetőségét. A megérdemelt jó munka nem kap kellő ösztönzést, ami a szükséges és hasznos innovációnak is határt szab.

Ellenőrzés - a fenntartható jó kormányzás eszköze

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 474 6

„Okleveles közgazdászként végeztem 1988-ban a Janus Pannonius Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karán, 1991-ben szakközgazdászként a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem Továbbképző Intézetében. 1988-1990 között osztályvezető voltam, majd az azt követő négy évben Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestereként dolgoztam. 1995-1998 között gazdasági tanácsadóként tevékenykedtem, majd a Békés Megyei Önkormányzat elnökének tisztségét láttam el 1998-2002, valamint 2006-2010 között. 1998 és 2010 között országgyűlési képviselőként töltöttem be hivatásom.

Kutatási területem a jó kormányzás fenntartása, különös tekintettel a jó kormányzás eszközeire, amiben a számvevőszékek mint garantőr szervezetek jelennek meg. 2017-ben szereztem doktori fokozatot a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, ugyanebben az évben a Nankingi Ellenőrzési Egyetem és a Miskolci Egyetem díszdoktorává avattak. Tudományos tevékenységemet számos folyóiratcikk jegyzi, 2019 óta a Miskolci Egyetem címzetes egyetemi tanárává neveztek ki. 2010 óta az Állami Számvevőszék elnökeként látom el hivatásom, emellett 2011-től a Magyar Pénzügyi-Gazdasági Ellenőrök Közhasznú Egyesületének elnöke és a Költségvetési Tanács tagja vagyok.

A könyv a jó kormányzás megteremtésének alapvető értékei, alapelvei között bemutatja a változások menedzselésének kereteit. Könyvemet azoknak ajánlom, akik mélyebb ismereteket szeretnének gyűjteni a jól irányított állam működéséről, garantőr-szervezetéről és az ellenőrzésről mint a fenntartható jó kormányzás eszközéről.”

Hivatkozás: https://mersz.hu/domokos-ellenorzes-a-fenntarthato-jo-kormanyzas-eszkoze//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave