Domokos László

Ellenőrzés - a fenntartható jó kormányzás eszköze


Állammenedzsment mint a jól irányított állam fokmérője

Az előző fejezetekben láttuk, hogy mely tényezők járulnak hozzá a jól irányított állam működéséhez és a jó kormányzás támogatásához. Nem szabad azonban megfeledkezni arról, hogy a jól irányított állam egyik fontos fokmérője, hogy az állam miként alakítja ki és működteti társadalmi szerepének betöltéséhez, szolgáltató funkcióinak biztosításához szükséges intézményrendszerét, amelynek végső célja a közfeladatok elszámoltatható, eredményes és hatékony ellátása a rendelkezésre álló erőforrások takarékos felhasználásával. Az állam a közfeladatok ellátásához állammenedzsment-rendszert rendel hozzá, ez a célok megfogalmazását, a pénzügyi keretek hozzárendelését, a végrehajtás módjának és szervezetének kijelölését jelenti. Ennek két aspektusa különböztethető meg: az állammenedzsment-rendszer az egyik oldalról feladatot szab a közfeladat megszervezése érdekében, míg a másik oldalról a végrehajtásról gondoskodik a tervezés, a szervezés, az irányítás, a koordinálás és az ellenőrzés segítségével. Az állammenedzsment egészét meghatározza az elszámoltathatóság, az átláthatóság, az integritás, valamint az eredményesség, a hatékonyság, a takarékosság, valamint a hatásosság kritériumainak érvényesülése. Az ezen kritériumokon alapuló értékelés fontos szerepet játszik a nyilvánosságban az állam működésének minőségéről alkotott értékítéletében.

Ellenőrzés - a fenntartható jó kormányzás eszköze

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 474 6

„Okleveles közgazdászként végeztem 1988-ban a Janus Pannonius Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karán, 1991-ben szakközgazdászként a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem Továbbképző Intézetében. 1988-1990 között osztályvezető voltam, majd az azt követő négy évben Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestereként dolgoztam. 1995-1998 között gazdasági tanácsadóként tevékenykedtem, majd a Békés Megyei Önkormányzat elnökének tisztségét láttam el 1998-2002, valamint 2006-2010 között. 1998 és 2010 között országgyűlési képviselőként töltöttem be hivatásom.

Kutatási területem a jó kormányzás fenntartása, különös tekintettel a jó kormányzás eszközeire, amiben a számvevőszékek mint garantőr szervezetek jelennek meg. 2017-ben szereztem doktori fokozatot a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, ugyanebben az évben a Nankingi Ellenőrzési Egyetem és a Miskolci Egyetem díszdoktorává avattak. Tudományos tevékenységemet számos folyóiratcikk jegyzi, 2019 óta a Miskolci Egyetem címzetes egyetemi tanárává neveztek ki. 2010 óta az Állami Számvevőszék elnökeként látom el hivatásom, emellett 2011-től a Magyar Pénzügyi-Gazdasági Ellenőrök Közhasznú Egyesületének elnöke és a Költségvetési Tanács tagja vagyok.

A könyv a jó kormányzás megteremtésének alapvető értékei, alapelvei között bemutatja a változások menedzselésének kereteit. Könyvemet azoknak ajánlom, akik mélyebb ismereteket szeretnének gyűjteni a jól irányított állam működéséről, garantőr-szervezetéről és az ellenőrzésről mint a fenntartható jó kormányzás eszközéről.”

Hivatkozás: https://mersz.hu/domokos-ellenorzes-a-fenntarthato-jo-kormanyzas-eszkoze//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave