Irimiás Anna, Jászberényi Melinda, Michalkó Gábor

A turisztikai termékek innovatív fejlesztése


A sportturizmus kínálati oldala – alap-infrastruktúra

A turizmus alapinfrastruktúrái közé soroljuk a közlekedést, a közműveket és a kommunikációt (3K). Szilárd burkolatú utak, vasúti, légi és tömegközlekedés, kikötők, vezetékes víz, csatornahálózat, villamos energia, telefon-összeköttetés, mobil hálózat mind-mind olyan elemek, amelyek nélkül a turisztikai kínálat kiépíthetetlen és fejleszthetetlen lenne (Michalkó, 2012). A sportturizmus esetén ezen elemek hasonlóan nélkülözhetetlenek. Annyival igényel többet a sportturizmushoz tartozó turisztikai infrastruktúra, hogy éppen milyen specifikációjú maga a sportturisztikai termék. Síeléshez alapesetben szükséges a hó, korcsolyázáshoz a jég, kiránduláshoz a hegy vagy úszáshoz a víz, de alapvetően ezen elemek többnyire a természeti környezethez tartoznak, és nem az ember alkotta infrastruktúrához. Mégis a sport egyfajta hibrid keveréke az ember- és a természetalkotta elemeknek, mert vannak esetek, amikor a természeti környezetre épül a sportkínálat (vitorlázás, tájékozódási futás), van, amikor az emberalkotta tényezőre (Forma–1, pálya-kerékpározás) és van, amikor hibrid (szlalom kajak-kenu, különböző borítású teniszversenyek).

A turisztikai termékek innovatív fejlesztése

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 408 1

Ez a kiadvány arra vállalkozik, hogy a hazai és a nemzetközi szakirodalomra, tudományos vizsgálatokra, szakértői megfigyelésekre, jó gyakorlatokra és persze a szerzők kreativitására alapozva bemutassa a turisztikai termékek palettáját. Az olvasó találkozhat tradicionálisabb termékkel (városi turizmus, bevásárlóturizmus, gasztroturizmus, konferenciaturizmus), szembesülhet úgynevezett niche (rés) termékekkel (kalandturizmus, buliturizmus, sportturizmus, hajós turizmus, szenior turizmus, tudományos turizmus), és végül, de nem utolsósorban elmélyülhet a horizontális, szinte minden terméket átható szemléletformálásban (akadálymentesítés, szexualitás, fenntarthatóság, felelősségteljesség, lassúság). A kötet tanulmányainak gondolatvilágát az innováció szükségszerűsége vezérli.

A kiadvány a turisztikai termékek ismert logikájából/modelljéből kiindulva egyrészt megtartotta annak hagyományos formáját, másrészt számtalan új, innovatív megközelítéssel is találkozhatunk, amely egyaránt igaz azok tartalmára és stílusára. Az egyes termékek/fejezetek olyan szemléletmódot közvetítenek, melyek mára nélkülözhetetlenek a turisztikai trendek kereslet-kínálat értelmezéséhez, a desztinációk termékstruktúra analíziséhez, a piacszegmentációhoz.

Prof. Dr. Aubert Antal egyetemi tanár

A kötet 2020-tól a Turizmus és mobilitás című online sorozat tagjaként jelenik meg.

Hivatkozás: https://mersz.hu/irimias-jaszberenyi-michalko-a-turisztikai-termekek-innovativ-fejlesztese//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave