Barcs István (szerk.)

Egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések 1.


Legionella

A Legionella Gram-negatív, nehezen festődő, csillós, a végein gyakran hegyes pálca. Szokványos táptalajokon nem nő. Gyakorlatilag minden felszíni vízben megtalálható, ahol amőbák, algák is nőnek, mert ezekben az egysejtű szervezetekben intracellulárisan szaporodik. Hideg vízben (20 °C alatt) nem képes szaporodni, de kis csíraszámban jelen lehet. A 20–55 °C-os víz, nedves közeg ideális hőmérsékletnek számít. Kimutathatók légkondicionálók párásítójának vizéből, csapvízből, hűtőtornyok, köztéri és szobaszökőkutak, háztartási melegvízrendszerek, párásítók, lélegeztető berendezések vizéből. A vízvezetékrendszer szerelvényeinek műanyag részén a szinte mindig jelen lévő pseudomonasok felszaporodnak, biofilmet képeznek. Erre a táptalajra kerülve a legionellák megtapadnak, feldúsulnak. Ezt követően, ha a kórokozó megfelelő mennyiségben, aeroszol formában a levegőbe kerül, inhaláció útján lejuthat az alsó légutakba.

Egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések 1.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 510 1

Ez a jegyzet az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések kialakulásának, tünetegyüttesének, élettani és mikrobiológiai okainak, megelőző, felderítő és nyomon követő rendszereinek, a kórházi epidemiológia elemeinek a tananyaga. Célja, hogy a képzésben való segédanyagként, majd ezt követően egy, a gyakorlati klinikai-epidemiológiai tevékenységben jól használható kézikönyvként segítse a leggyakoribb kórokozók és az általuk okozott fertőzések nem egyszerű rendszerében való eligazodást. Arra készíti fel a leendő népegészségügyi ellenőrt, hogy ha betegellátó intézményben, annak infekciókontroll-munkacsoportjában vagy kórházhigiénés osztályán dolgozik, akkor:

A gyakorlati problémák megoldása során tisztában legyen az alapvető járványügyi alapfogalmakkal, képes legyen értelmezni azokat.

Napi tevékenysége kapcsán célzottan figyelje és ismerje fel az egészségügyi ellátás során kialakuló leggyakoribb fertőzéses szövődményeket, ismerje azok megelőzési lehetőségeit.

Ismerje a kórházi környezetben előforduló kórokozókat, azok jellemzőit, kimutatási lehetőségeit, veszélyeit.

Legyen tisztában a hatékony és biztonságos antibiotikum-kezelés alapelveivel és gyakorlatával.

Ezért tartalmában és szemléletében szorosan kapcsolódik korábbi tanulmányaikhoz, a jegyzet szövegében jelölten is támaszkodik előző vagy ezt követő tantárgyaik jegyzeteire, kötelező és ajánlott szakirodalmaira. Több fejezetben fognak azzal találkozni, hogy egy-egy pont vázlatos említése mellett hivatkozunk az Általános mikrobiológia, Részletes mikrobiológia, Alkalmazott mikrobiológia, Mikrobiológiai gyakorlatok jegyzetek megfelelő fejezeteire, a kari hirdetőtábláról is letölthető Mikrobiológiai füzetek valamelyik kiadványára, valamint a Fertőző és nem fertőző betegségek járványtana, a Népegészségtan, a Fertőző betegségek megelőzése, Az infektológia alapjai tantárgyak aktuális tananyagára és az ott elsajátított ismeretekre.

Hivatkozás: https://mersz.hu/barcs-egeszsegugyi-ellatassal-osszefuggo-fertozesek-1//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave