Ábel Tatjána (szerk.)

Klinikai dietetika és orvostudomány


Passzív immunizáció

Jellemzői
  1. Antitestek bevitele:
    • sokféle ellenanyagot tartalmazó készítmény (pl. humán immunglobulin);
    • egyetlen infekcióra specifikus készítmények (pl. VZIG = Varicella zoster immunglobulin; paluvizumab: RSV-ellenes monoklonális antitest).
  2. Azonnali hatás.
  3. A hatástartam rövid. Dózistól függően maximum 1-3 hónap.
  4. Alkalmazható aktív immunizációval egy időben, de élő, gyengített kórokozót tartalmazó oltóanyaggal együtt nem. (Lásd 14.1. táblázat.)
 
Alkalmazási lehetőségei
  1. Aktív immunizáció nem végezhető el, vagy nem várható tőle eredmény (pl. az oltandó nem képes immunválaszra, vagy nincs idő annak kialakulását megvárni).
  2. Immunhiányos állapotú betegeknél rendszeres Ig-pótlás.
  3. Közvetlen fertőzésveszély elhárítása:
    • hepatitis B ellen (pl. tűszúrásos baleset, HBsAg-hordozó anya újszülöttjének a vertikális terjedés megakadályozására);
    • tetanuszfertőzésre gyanús sebzés esetén TETIG (módszertani levél szerint – lásd a fejezetvégi irodalomban);
    • szervátültetést követően CMV hiperimmunglobulin-fertőzés kiújulásának megakadályozására;
    • szülés előtti napokban bárányhimlő (varicella) tüneteit mutató terhes nőnek VZIG.
 

Klinikai dietetika és orvostudomány

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 520 0

A kötet szerkesztője, Dr. Ábel Tatjána PhD, mint a tantárgy oktatója, alapos gondossággal válogatta össze a szükséges ismeretköröket, személye garancia arra, hogy egy újszerű, kiváló, jól használható tankönyv került összeállításra, mely maximális segítséget nyújt a dietetikus hallgatóknak majdani hivatásuk gyakorlásához. A felkért írók szakterületük kiváló képviselői, akik közül többen a gyógyító munkájuk mellett a dietetikusképzés elméleti és gyakorlati oktatásában is részt vesznek, így ismerik a dietetikusi munka jelentőségét, szükségességét, és azokat a releváns dietoterápiás kezeléseket, amelyek a team tagjaként egy dietetikustól elvárhatók.

A tankönyv a végzett dietetikusok részére is hasznos lehet, mert mint egy kézikönyv, segítséget nyújt eddigi ismereteik szinten tartásához, vagy egy-egy speciális területben való elmélyüléshez. Számukra azért is hiánypótló ez a kiadvány, mivel a legújabb kutatási eredmények következtében megismert, eddig ismeretlen új betegségekre, azok diagnosztizálására, gyógyszeres és diétás kezelésére is útmutatást adhatnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/abel-klinikai-dietetika-es-orvostudomany//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave