Halmai Péter

Mélyintegráció


A differenciált integráció típusainak és területeinek realitása

A differenciálás realitásának megítéléséhez elsősorban két fontos sajátosságot szükséges figyelembe venni. Egyrészt az időtényezőt, amely döntő jelentőségű módon befolyásolhatja a differenciálás (rövid távú, átmeneti, középtávú vagy hosszú távú) formáját. Másrészt a differenciált integráció különböző formái az Európai Unió jogában történő elhelyezkedésük tekintetében eltérők. A differenciálás realitása az EU-ban világosan körvonalazható az EU Szerződések alapján. A Szerződések pl. az eurótagság egyértelmű feltételeit tartalmazzák. Ugyanakkor az euróövezeti tagság, mint alapvető konstrukció (magintegráció) mellett eltéréssel rendelkező (azaz eurót egyelőre nem használó) tagállamok is vannak.1 Az egyes tagállamokra vonatkozó kivételek (opt out szabályok) specifikus politikai területeken az elsődleges jogi szabályozásban szintén világosan meghatározottak. E differenciált tagállami modellek (periféria-integráció) egyaránt a mélyintegráció rendszerébe tartoznak. A rendszer lényegét a magintegráció fejezi ki. A differenciált tagállami konstrukciók jellemzően ideiglenesek. A cél ezekben az esetekben jellemzően a magintegráció vívmányainak teljes átvétele. (Pl. az euró átvétele egyedüli fizetőeszközként.)

Mélyintegráció

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 556 9

Az európai integráció, a Gazdasági és Monetáris Unió (GMU) a regionális rendszerek mindmáig egyedi, kivételesen mély és széles formája. A GMU – a pénzügyi összefüggéseken túl – a szélesebb integrációs folyamatba is beillesztést igényel. Az integrációelmélet reálgazdasági (kereskedelem- és növekedéselméleti) összefüggései is megkerülhetetlenek.

A kötet újszerű értelmezési keretrendszerének kiindulópontja a kereskedelmi integráció. A kereskedelemelmélet a hagyományos (a konvencionális határintézkedésekre irányuló) regionális konstrukciók meghaladásaként „mély” (kereskedelmi) integrációnak tekinti a szabályozási konvergenciát (s esetleg további „mély” elemeket) is tartalmazó új generációs regionális megállapodásokat. A mélység az európai integráció tekintetében is döntő jelentőségű dimenzió. Egyrészt kifejezi a leginkább előrehaladott regionális integráció elért szintjét (állapotát). Másrészt jelzi a folyamat irányát: a mélyülő, egyre szorosabb integrációt, mint fejlődési irányzatot. A mély (regionális) integráció (a kötetben: mélyintegráció) rendszerként, konceptuális keretként történő értelmezése lényeges hozzájárulást ígér az átfogó elméletalkotáshoz.

A mű célja a mélyintegráció fő tartalmi jellemzőinek és rendszersajátosságainak a feltárása. Alapvető fontosságú kérdések: Melyek a mélyintegrációt megalapozó gazdasági mechanizmusok? Hogyan működnek azok? Melyek e mechanizmusok meghatározó tényezői?

Az "ökonómia" az alcímben a problémakör rendszerezett közgazdaságtani, sok esetben pedig politikai gazdaságtani interpretációját jelzi.

Hivatkozás: https://mersz.hu/halmai-melyintegracio//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave