Halmai Péter

Mélyintegráció


A dezintegráció gazdasági hatásmechanizmusai

A dezintegráció gazdasági hatásai több idődimenzióban merülnek fel. Egyrészt maga a mechanizmus definitív módon többlépcsős. Először politikai döntés szükséges az érintett tagállam részéről a kilépési eljárás megindításáról. Annak előfeltétele lehet valamiféle referendum, annak valamennyi politikai vonzatával (a politikai aréna hatásai, kampány stb.). Majd a referendum eredménye alapján további politikai döntések szükségesek. Az 50. cikk alapján a folyamat beindítását közvetlenül az érintett kormányzat aktiválja az Európai Uniónál. Ezt követően kezdődhetnek a kilépési tárgyalások a többi tagállammal. Azokat az érintett feleknek két év alatt be kellene fejezniük. Valamennyi tagállam egyhangú döntéssel meghosszabbíthatja a jelzett időszakot. A tárgyalások eredményeképpen azonban csak a kilépésről szóló megállapodás jöhet létre, s – a ratifikációt követően – léphet hatályba. A jövőbeli kereskedelmi kapcsolatokról, illetve – további vámunió hiányában – harmadik országokkal kereskedelmi tárgyalások megkezdésére csak a kilépési megállapodás hatálybalépése után nyílik lehetőség. Ezért, ha a „sziklaszirt dezintegrációt”, azaz a kilépés után az integráció rendszeréből történő azonnali és teljes kihullást el kívánják kerülni, ugyancsak definitív módon átmeneti időszakról szóló – a kilépési szerződésbe foglalható – megállapodás is szükséges. Az időben szigorúan behatárolt, ám esetleg meghosszabbítható átmeneti időszakban a kilépő tagállam továbbra is a belső piac és a vámunió része maradhat. Ám egyidejűleg el kell ismernie a közösségi vívmányokat, azon belül az Európai Bíróság joghatóságát is az átmenet időszakára. Valójában dezintegráció gazdasági értelemben – a korábban már jelzett lehetséges változatokban - csak az átmenet után valósul meg. Ám a dezintegrációs folyamat, beleértve a referendum előtti politikai kampányt, már évekkel korábban megkezdődik, s hatást gyakorol a gazdaságra is.

Mélyintegráció

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 556 9

Az európai integráció, a Gazdasági és Monetáris Unió (GMU) a regionális rendszerek mindmáig egyedi, kivételesen mély és széles formája. A GMU – a pénzügyi összefüggéseken túl – a szélesebb integrációs folyamatba is beillesztést igényel. Az integrációelmélet reálgazdasági (kereskedelem- és növekedéselméleti) összefüggései is megkerülhetetlenek.

A kötet újszerű értelmezési keretrendszerének kiindulópontja a kereskedelmi integráció. A kereskedelemelmélet a hagyományos (a konvencionális határintézkedésekre irányuló) regionális konstrukciók meghaladásaként „mély” (kereskedelmi) integrációnak tekinti a szabályozási konvergenciát (s esetleg további „mély” elemeket) is tartalmazó új generációs regionális megállapodásokat. A mélység az európai integráció tekintetében is döntő jelentőségű dimenzió. Egyrészt kifejezi a leginkább előrehaladott regionális integráció elért szintjét (állapotát). Másrészt jelzi a folyamat irányát: a mélyülő, egyre szorosabb integrációt, mint fejlődési irányzatot. A mély (regionális) integráció (a kötetben: mélyintegráció) rendszerként, konceptuális keretként történő értelmezése lényeges hozzájárulást ígér az átfogó elméletalkotáshoz.

A mű célja a mélyintegráció fő tartalmi jellemzőinek és rendszersajátosságainak a feltárása. Alapvető fontosságú kérdések: Melyek a mélyintegrációt megalapozó gazdasági mechanizmusok? Hogyan működnek azok? Melyek e mechanizmusok meghatározó tényezői?

Az "ökonómia" az alcímben a problémakör rendszerezett közgazdaságtani, sok esetben pedig politikai gazdaságtani interpretációját jelzi.

Hivatkozás: https://mersz.hu/halmai-melyintegracio//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave