Halmai Péter

Mélyintegráció


Differenciált integráció, dezintegráció

Az egyik politikai opció a differenciált integráció megerősítése. Az Európai Tanács 2014. június 27. következtetése a szerint: „Az Egyesült Királyság aggodalmat fogalmazott meg az EU jövőbeli fejlődése tekintetében. Ezekre az aggodalmakra válaszolni szükséges. E kontextusban az Európai Tanács megjegyzi, az egyre szorosabb unió koncepciója lehetővé teszi az integrációhoz vezető különböző utakat az egyes országok számára. Megengedve azoknak, akik az integrációt az előrehaladáshoz mélyíteni akarják, miközben tiszteli azok kívánságát, akik nem akarják tovább mélyíteni.” (2014. 12) Alkalmazhatók a sekély, illetve mély integráció kategóriái. Az első – ebben a sajátos kontextusban – tisztán gazdasági, míg a második gazdasági és politikai integrációt foglal magában (ld. Baldwin–Jaimovich, 2012; Brou–Ruta, 2011; Martin et al., 2012; Sapir, 2011). A differenciált tagság „kétsebességes Európát” von maga után (Bagehot, 2011).

Mélyintegráció

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 556 9

Az európai integráció, a Gazdasági és Monetáris Unió (GMU) a regionális rendszerek mindmáig egyedi, kivételesen mély és széles formája. A GMU – a pénzügyi összefüggéseken túl – a szélesebb integrációs folyamatba is beillesztést igényel. Az integrációelmélet reálgazdasági (kereskedelem- és növekedéselméleti) összefüggései is megkerülhetetlenek.

A kötet újszerű értelmezési keretrendszerének kiindulópontja a kereskedelmi integráció. A kereskedelemelmélet a hagyományos (a konvencionális határintézkedésekre irányuló) regionális konstrukciók meghaladásaként „mély” (kereskedelmi) integrációnak tekinti a szabályozási konvergenciát (s esetleg további „mély” elemeket) is tartalmazó új generációs regionális megállapodásokat. A mélység az európai integráció tekintetében is döntő jelentőségű dimenzió. Egyrészt kifejezi a leginkább előrehaladott regionális integráció elért szintjét (állapotát). Másrészt jelzi a folyamat irányát: a mélyülő, egyre szorosabb integrációt, mint fejlődési irányzatot. A mély (regionális) integráció (a kötetben: mélyintegráció) rendszerként, konceptuális keretként történő értelmezése lényeges hozzájárulást ígér az átfogó elméletalkotáshoz.

A mű célja a mélyintegráció fő tartalmi jellemzőinek és rendszersajátosságainak a feltárása. Alapvető fontosságú kérdések: Melyek a mélyintegrációt megalapozó gazdasági mechanizmusok? Hogyan működnek azok? Melyek e mechanizmusok meghatározó tényezői?

Az "ökonómia" az alcímben a problémakör rendszerezett közgazdaságtani, sok esetben pedig politikai gazdaságtani interpretációját jelzi.

Hivatkozás: https://mersz.hu/halmai-melyintegracio//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave