Halmai Péter

Mélyintegráció


Konvergenciamechanizmusok

A mélyintegráció fejlett, komplex rendszerében szükségképpen, ám nem automatikus módon előrehaladnak a reálkonvergencia folyamatai. Azokat a már jelzett mechanizmusokon túl szupranacionális kohéziós rendszerek is segíthetik. A reálkonvergencia egyúttal a személyek szabad mozgásának is feltétele. Az integráció mélyülése a heterogenitások mérséklését (a homogenitás erősödését) feltételezi. Egyre inkább a pénzügyi egyensúlyban, a nominális kritériumokban is konvergencia szükséges. Lényeges mechanizmusok (pl. az ágazaton belüli kereskedelem növekvő aránya, a tényezőmobilitás stb.) a ciklikus konvergenciát mozdítják elő. A mélyintegráció fejlett, komplex rendszerében egyre inkább a strukturális konvergencia, egyúttal a reziliencia, a sokkokkal szembeni ellenállóképesség, illetve szélesebb értelemben vett reakcióképesség igénye kerül előtérbe.

Mélyintegráció

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 556 9

Az európai integráció, a Gazdasági és Monetáris Unió (GMU) a regionális rendszerek mindmáig egyedi, kivételesen mély és széles formája. A GMU – a pénzügyi összefüggéseken túl – a szélesebb integrációs folyamatba is beillesztést igényel. Az integrációelmélet reálgazdasági (kereskedelem- és növekedéselméleti) összefüggései is megkerülhetetlenek.

A kötet újszerű értelmezési keretrendszerének kiindulópontja a kereskedelmi integráció. A kereskedelemelmélet a hagyományos (a konvencionális határintézkedésekre irányuló) regionális konstrukciók meghaladásaként „mély” (kereskedelmi) integrációnak tekinti a szabályozási konvergenciát (s esetleg további „mély” elemeket) is tartalmazó új generációs regionális megállapodásokat. A mélység az európai integráció tekintetében is döntő jelentőségű dimenzió. Egyrészt kifejezi a leginkább előrehaladott regionális integráció elért szintjét (állapotát). Másrészt jelzi a folyamat irányát: a mélyülő, egyre szorosabb integrációt, mint fejlődési irányzatot. A mély (regionális) integráció (a kötetben: mélyintegráció) rendszerként, konceptuális keretként történő értelmezése lényeges hozzájárulást ígér az átfogó elméletalkotáshoz.

A mű célja a mélyintegráció fő tartalmi jellemzőinek és rendszersajátosságainak a feltárása. Alapvető fontosságú kérdések: Melyek a mélyintegrációt megalapozó gazdasági mechanizmusok? Hogyan működnek azok? Melyek e mechanizmusok meghatározó tényezői?

Az "ökonómia" az alcímben a problémakör rendszerezett közgazdaságtani, sok esetben pedig politikai gazdaságtani interpretációját jelzi.

Hivatkozás: https://mersz.hu/halmai-melyintegracio//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave