Halmai Péter

Mélyintegráció


Fiskális fegyelem

A kormányzatok tevékenysége a központi bank függetlenségének erős garanciája mellett is alááshatja a monetáris politikát. Különösen válságos helyzetben kerülhet nagy nyomás alá a központi bank. Pl. a költségvetési hiány fedezésére a kormány hitelt venne fel a pénzpiacon. A nagy deficit és államadósság miatt azonban a piacon már nem jut hitelhez. Ez azonnali pénzügyi válságot okozna, a kormány nem tudna tovább működni, a nemzeti valuta árfolyama pedig valószínűleg zuhanna. Az egész bankrendszer – a kormányzat nagy kölcsönnyújtója – fenyegetett helyzetbe juthat. A központi bank nyomás alá kerülhet: vagy pénzt teremt a deficit finanszírozására, vagy az országon akut válság lesz úrrá. A lakosság menekülne a hazai valutától, ami a kereskedelmi bankok számára kezelhetetlen helyzetet idézne elő. Mindez – a feltételezett esetben – rászoríthatja a központi bankot a további pénzteremtésre. Ennek következménye „hosszabb távon” pótlólagos inflációs nyomás lenne. (Pánikhelyzetben azonban mindez akár hetek alatt is bekövetkezhet.) Következésképpen a központi banki függetlenség garantálása mellett sem mondhat le egy ország a fiskális fegyelemről.

Mélyintegráció

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 556 9

Az európai integráció, a Gazdasági és Monetáris Unió (GMU) a regionális rendszerek mindmáig egyedi, kivételesen mély és széles formája. A GMU – a pénzügyi összefüggéseken túl – a szélesebb integrációs folyamatba is beillesztést igényel. Az integrációelmélet reálgazdasági (kereskedelem- és növekedéselméleti) összefüggései is megkerülhetetlenek.

A kötet újszerű értelmezési keretrendszerének kiindulópontja a kereskedelmi integráció. A kereskedelemelmélet a hagyományos (a konvencionális határintézkedésekre irányuló) regionális konstrukciók meghaladásaként „mély” (kereskedelmi) integrációnak tekinti a szabályozási konvergenciát (s esetleg további „mély” elemeket) is tartalmazó új generációs regionális megállapodásokat. A mélység az európai integráció tekintetében is döntő jelentőségű dimenzió. Egyrészt kifejezi a leginkább előrehaladott regionális integráció elért szintjét (állapotát). Másrészt jelzi a folyamat irányát: a mélyülő, egyre szorosabb integrációt, mint fejlődési irányzatot. A mély (regionális) integráció (a kötetben: mélyintegráció) rendszerként, konceptuális keretként történő értelmezése lényeges hozzájárulást ígér az átfogó elméletalkotáshoz.

A mű célja a mélyintegráció fő tartalmi jellemzőinek és rendszersajátosságainak a feltárása. Alapvető fontosságú kérdések: Melyek a mélyintegrációt megalapozó gazdasági mechanizmusok? Hogyan működnek azok? Melyek e mechanizmusok meghatározó tényezői?

Az "ökonómia" az alcímben a problémakör rendszerezett közgazdaságtani, sok esetben pedig politikai gazdaságtani interpretációját jelzi.

Hivatkozás: https://mersz.hu/halmai-melyintegracio//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave