Berkő Péter (szerk.)

Betegségek megelőzése és korai felismerése


Az asztmás betegek állapotrosszabbodása megelőzésének lehetőségei

Megelőzés
A gyógyszeres kezelés mellett a tünetek és az állapotrosszabbodások kialakulásának megelőzésében igen fontos szerepe van az allergének és a különböző irritáló tényezők kiküszöbölésének, a légúti infekciók megfelelő kezelésének, a betegek rendszeres gondozásának és oktatásának.
Az allergének eliminációja. A beteg környezetéből a kiváltó allergén eltávolítása oki terápiát jelent, ezért a gyógyszeres kezelést megelőzően és azzal párhuzamosan alapvető fontosságú. A különböző allergének esetén változó mértékben és sikerrel valósítható meg az elimináció. Az állati szőrök, különösen a kutya, a macska és a hobbi állatok esetén viszonylag könnyebb a feladat. Már az illető állat rendszeres fürdetése is a tünetek enyhülését okozhatja. A beteg környezetéből történő eltávolítás esetén nem azonnal, hanem gyakran csak hónapok múlva érzékelhető a pozitív eredmény. Különösen a macskaszőr igen agresszív. Az erre érzékeny gyermekeknél megfigyelték, hogy a tüneteiket az is befolyásolja, hogy óvodás vagy iskolatársaik között hánynak van macska a környezetében. A háziporatka eltávolításának lehetőségei többfélék, de általában nem járnak teljes sikerrel. Különböző rendszabályok alkalmazásával, különösen a beteg hálószobájában, kell törekedni az atkakoncentráció csökkentésére. Célszerű a könnyen mosható textíliák használata, nehéz, porfogó függönyök, padlószőnyeg, plüss állatok, szabad polcon nagy mennyiségben elhelyezett könyv kerülése. Az ágy matracát rendszeresen, legalább hetente porszívózni kell, a törölgetés nedves formában történjen. Ma már rendelkezésre állnak atkamentes ágyneműk és olyan porszívók, amelyek a szőnyegből és bútorkárpitból eltávolítják az atkákat, de magas áruk miatt ezek csak kevés ember számára hozzáférhetők. Kaphatók ezek mellett különböző atkaölő szerek, amelyek néhány hónapig akár teljes atkamentességet biztosítanak. A háziporatkára érzékeny betegeknél gyakran tapasztalható, hogy idegen környezetben, például nyaraláskor, faházakban, nagyszülőknél falun, különösen az esti és az éjszakai órákban produkálnak szénanáthás és/vagy asztmás tüneteket. Egy részüknél előfordul egyidejű tollérzékenység is. Ilyenkor a tollat tartalmazó ágynemű kiiktatása és megfelelő preventív terápia, így antihisztaminok, hörgőtágítók alkalmazásával a tünetek általában megelőzhetők.
A pollenek esetében a legkorlátozottabbak az eliminációs lehetőségek. Segítséget jelent az ÁNTSZ szakemberei segítségével végzett és az Országos Közegészségügyi Intézet által koordinált Pollenfigyelő Szolgálat. A virágporszemcsék virágzásának teljes időszakában, kora tavasztól késő őszig több nagyvárosban és Budapesten is folyamatosan regisztrálják a pollenek és a gombaspórák légköri koncentrációját. Az ország különböző régióiban az egyes pollenek előfordulási aránya jelentősen eltérő. Egy terület pollenszennyezettségét jellemző fontosabb adatok: az évi összpollenszám és a magas pollenkoncentrációjú napok száma. A pollenjelentések hetente kerülnek nyilvánosságra. Hozzáférhetők többek között interneten, teletexten, de a rádiók, televíziók csatornái és a sajtó is rendszeres tájékoztatást adnak. Az ÁNTSZ-ek pollenszűrő állomásai hetente elküldik jelentéseiket az allergiás betegek kezelését végző egészségügyi intézményeknek. Ez több szempontból jelent hasznot. Elősegíti az allergológiai szakrendelések várható forgalmának megítélését, ennek megfelelően az előjegyzések és az egészségügyi személyzet erre az időszakra történő koncentrálásának megtervezését. Tanácsot adhatunk a pollenérzékeny betegeknek a szabadságuk időpontjának tervezéséhez. Az allergiás tüneteket kiváltó növény virágzása idején magasabb hegyekben vagy tengerparton a tünetek elkerülhetők. Ha erre nincs lehetőség, számos dologra érdemes figyelni a pollenkoncentráció csökkentése érdekében. Ebben az időszakban nem célszerű kertben vagy kirándulás kapcsán egész nap pollendús környezetben tartózkodni. Gépjárműben, autóbuszon, vonaton nem szerencsés lehúzott ablak mellett a menetiránynak megfelelően utazni. A lakás szellőztetése a késő esti és az éjszakai órákban javasolt, mert ilyenkor alacsonyabb a légköri pollenkoncentráció. A szabadban viselt ruhát ne tároljuk a hálószobában és gyakran mossuk ki. A haj leöblítése is célszerű, mivel abban is megtapadnak a pollenszemcsék. A conjunctivitises (szemkötőhártya-gyulladás) tüneteket mérsékli a napszemüveg használata.
A gombaspórák elsősorban nedves, penészes helyiségekben, pincékben és párás, nedves időben, a külső környezetben is előfordulnak. A penészedésre hajlamos helyiségek gyakori szellőztetése, festése, tisztántartása gátolhatja allergiás tüneteket kiváltó hatásuk érvényesülését.
 

Betegségek megelőzése és korai felismerése

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 430 2

A könyv nagy szakmai jelentőséggel bíró kiadvány, mert egyaránt szól az átlagembernek és az egészségügy szakértőinek. Sokat tanulhat belőle a hétköznapi érdeklődő, de a többdiplomás szakorvos is, mivel könnyen olvasható, nyelvezete egyszerű, közérthető, ugyanakkor a szakmaiság magas színvonalát képviseli. A könyv a leggyakoribb betegségek szinte teljes palettáját fogja át. Szerzői között megtaláljuk az egyes orvosi szakterületek legkiemelkedőbb művelőit, akik gyakorló orvosként és elismert tudományos eredményeik alapján is megbecsült képviselői a gyógyító munkának. A betegségek megelőzése és korai felismerése döntő fontosságú az egészség megőrzésében és a gyógyításban. Igaz ugyan, hogy az orvostudomány napról napra új eredményekkel áll elő a betegségek okainak és eredményesebb gyógyításának kutatása területén, a legtöbbet mégis azzal tehetjük, ha odafigyelünk magunkra és egymásra, az árulkodó jelekre. A prevenció az orvosi ismeretek bővülésének és az elmúlt évek technikai fejlesztéseinek köszönhetően még sosem volt annyira aktuális, mint napjainkban. Fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni. A megelőzés esélyt ad. Esélyt az egészséges, hosszú életre, a gyors regenerálódásra. Emellett azonban azt sem szabad elfelejtenünk, hogy a betegségek korai felismerésével a súlyosabb, akár életveszélyes állapotok kialakulásának kockázatát lehet csökkenteni. Ezért mondjuk azt, hogy a betegségek korai felismerése az egészségmegőrzés másik legfontosabb kulcsa.

Hivatkozás: https://mersz.hu/berko-betegsegek-megelozese-es-korai-felismerese//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave